Uncategorized

ОКТА доби признание за општествена одговорност за еко проект за прочистување нафтен талог со помош на растенија

Проектот на ОКТА за фиторемедијација, односно прочистување на нафтен талог со помош на растенија, доби признание за една од најдобрите општествено одговорни практики во 2018 година. Признанието го доделуваат Министерството за економија и Координативното тело за општествена одговорност на претпријатијата со цел да се промовираат добрата корпоративна практика, иновативноста и …

Повеќе »

Нов земјотрес во Македонија! Еве ги деталите

Земјотрес со јачина од 2,6 степени според Рихтер е регистриран денеска во охридското епицентрално подрачје. Според податоците од Природно-математичкиот факултет во Скопје, утрово во 11 часот и 18 минути регистриран е земјотрес чиј епицентар се наоѓал на 105 километри југозападно од Скопје и потекнува од охридското епицентрално подрачје. Земјотресот бил …

Повеќе »

Тепачка за време на гласањето: Еве ги деталите

Во Основото училиште „Петар Здравковски- Пенко“ во скопската општина Бутел денеска околу 10 часот се случила тепачка помеѓу две лица, за време на гласањето. -Во момент на напуштање на училишниот двор дошло до нарушување на јавен ред и мир помеѓу 32- годишниот Г.Н. и 48- годишниот Г.Т. поради претходна расправија …

Повеќе »

Земјотрес ја стресе повторно Македонија

Уште еден земјотрес со послаб интензитет ја стресе Македонија денес попладне. Потресот бил со јачина од 2,8 степени по Рихтер, повторно во Битола, на длабочина од 5 километри. Ова е втор потрес почуствуван од Грција по оној од 4,5 степени.

Повеќе »

Полицијата објави фотографија: Ова е жената која пукала во Лас Вегас (Фото)

Полицијата во Лас Вегас објави фотогарфија на Марил Денли за која постои сомневање дека учестувала во пукањето во Лас Вегас, каде загинаа повеќе од 20 луѓе. Полицијата трага и по две моторни возила за кои се претпоставува дека се користени во нападот.

Повеќе »

Најнова временска прогноза: Какво време не очекува

Покрај влажниот воздушен бран кој продира од исток и кој предизвикува повремени врнежи во источните и во североисточните предели во овие попладневни часови ќе има услови и за локална нестабилност проследена со дожд и грмежи и тоа најмногу услови за ова има во западната половина од државава, пишува метеомакс.мк. Останува …

Повеќе »

И Саше Политико распали го Геро: Еве што му порача

Колумна: Саше Политико „Значи ајде да идеме сите по паметот на Геро. Замислете Спасовски да пратеше специјалци да го апсат Палчо затоа што му истурил боја на Геро, па нели тој се храбреше дека не му требало помош, дека сам ќе се справел, зашто тогаш да го штити државата?! Ај …

Повеќе »

Навлезе студениот бран: Еве што се случува со времето

Студениот воздух веќе продре на северен Балкан а во моментов продира и во Хрватска и во Босна и Херцеговина па ќе се спушта понатаму кон југ и кај нас ќе стигне утре доцна попладне и навечер. Овој бран со себе нови врнежи од дожд а поради големиот пад на температурите …

Повеќе »