Tag Archives: оскар

Починал познатиот американски актер Мајкл Лернер

Познатиот американски актер Мајкл Лернер починал во саботата на 81-годишна возраст. Веста за неговата смрт ја споделила неговата внука Сем Лернер на нејзиниот Инстаграм профил во неделата. Причината за смртта се уште не е позната. „Синоќа изгубивме легенда. Тешко е да се каже со зборови колку брилијантен беше вујко ми …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СКРОМЕН – ДОБИЛ ОСКАР, ПОТОА СЕ ВРАТИЛ ВО КАФУЛЕТО ДА РАБОТИ: Актер со Даунов синдром е НАЈСКРОМНА филмска ѕвезда! Сите му симнуваат капа!

„An Irish Goodbye” ја освои наградата Оскар за најдобар краток игран филм, а ѕвездата на филмот, Џејмс Мартин, останал невообичаено скромен и приземјен без оглед на освојувањето на златната статуетка. View this post on Instagram A post shared by Belfast Telegraph (@belfasttelegraph) Иако филмот доживеа огромен успех, Мартин по снимањето …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ВРАЌАЊЕ НА ГОЛЕМА ВРАТА – Животниот пат на Брендан Фрејзер: Од наводите за сексуална злоупотреба до Оскар

Брендан Фрејзер го доби Оскарот за најдобар актер благодарение на филмот „The Whale“ – трансформативна улога што помогна да ја оживее неговата кариера откако неколку години беше тотално заборавен. View this post on Instagram A post shared by oscars awards 2023 (@oscars.awards.2.0.2.3) Фрејзер беше еден од петте првпат номинирани во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Неповторливата Хали Бери без шминка изгледа подобро од било кога

Хали Бери се пофалила со својата асиметрична фризура и блескава кожа во саботата кога објавила селфи видео без шминка на Инстаграм. Оскаровката (56) изгледаше навистина прекрасно бидејќи открила малку од нејзината подготовка за претстојните Оскари: „Погодете кој ќе оди на матура утре“, напишала Бери под објавата, алудирајќи на нејзината улога …

Повеќе »

ХОЛИВУД ЗАВИЕН ВО ЦРНО: Почина познатиот кинематографер кој дури пет пати беше номиниран за Оскар! СИТЕ ГИ ЗНАЕМЕ НЕГОВИТЕ ФИЛМОВИ

Почина кинематограферот Овен Роизман (86), пет пати номиниран за Оскар, кој ги сними значајните филмови „The French Connection“, „The Exorcist“, „The Network“ и „Tootsie“. Американското здружение на кинематографери потврди во саботата, дека тој починал по долго боледување. Роизман, роден во Њујорк, кој починал во својот дом во Лос Анџелес, доби …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОЧИНАЛА ПОЗНАТАТА ОСКАРОВКА: Ги испеа насловните нумери од култните филмови, остави неизбришлива трага на светската сцена

Ајрин Кара, најпозната по пеењето на насловните нумери на филмовите „Fame“ и „Flashdance“ од 1980-тите, починала на 63-годишна возраст. Веста ја потврдила нејзината публицистка Џудит А.Мус на Твитер, која открилаа дека Кара починала во својот дом на Флорида. Причината за смртта засега не е позната. This is the absolute worst …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ВО ЗНАК ЗА ПОДДРШКА – Шон Пен повторно ја посетил Украина и на Зеленски му подарил „Оскар“

Актерот Шон Пен по трет пат ја посети Украина и на претседателот Володимир Зеленски му подарил „Оскар“ како симбол на вербата во победата на Украина над руските окупатори. Зеленски рекол дека оваа награда ќе остане во нивната земја додека не заврши војната. За возврат, тој му врачил на актерот Орден …

Повеќе »

„Најсреќниот човек на светот” во режија на Теона С. Митевска е македонски кандидат за Оскар за долгометражен интернационален филм

Македонскиот филм „Најсреќниот човек на светот” во режија на Теона С. Митевска е годинашниот македонски кандидат за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм”. Одлуката денеска ја донесе Комисијата за избор при Друштвото на филмските работници на Македонија, прифатена и одобрена од Американската Академија за подвижни слики, уметност и наука, …

Повеќе »

(ВИДЕО) КАКВО ЛИЦЕМЕРИЕ – Академијата ќе и се извини на актерката која беше шиканирана откако се појави на Оскарите во 1973. година

АКАДЕМИЈАТА Оскар вели дека ќе биде домаќин на вечер на „разговор, исцелување и изведба“ водена од индијанската активистка и актерка Сачин Литлфедер. Во текот на вечерта, Академијата официјално ќе и се извини на актерката, која претрпе децениска злоупотреба во филмската индустрија откако се појави на Оскарите во 1973. година. Литлфедер …

Повеќе »