Tag Archives: награди

ГАРАНТИРАН СПЕКТАКЛ – Кога се играат полуфиналните натпревари и финалето на Светското првенство – многу пари за најдобрите селекции

Комплетирани се четвртфиналните двојки на Мундијалот, по што е познато дека во полуфиналните дуели силите ќе ги одмерат Аргентина и Хрватска, како и Франција и Мароко. Први на теренот ќе излезат „Гаучосите“ и „Ватрени“, кои се среќаваат во вторник во 20. часот, а ден подоцна во истиот термин ќе играат …

Повеќе »

Починала пејачката на „Флитвуд Мек, Кристин МекВи (79)

Почина Кристин МекВи, пејачката која стои зад најголемите хитови на Флитвуд Мек  Почина музичарката Кристин Мекви, долгогодишна членка на Флитвуд Мек, објави Guardian. Имала 79. години. Веста за смртта ја потврдило нејзиното семејство. „Во име на семејството на Кристин МекВи, со тешко срце ве известуваме за нејзината смрт. Ве молиме …

Повеќе »

(ФОТО) КАТАР 2022. – Денеска започнува пустинскиот спектакл на векот, најголемите фудбалски ѕвезди ја ловат титулата светски првак

Со големо нетрпение поголемиот дел од светот го очекува Светското првенство во Катар, кое ќе започне со денешниот натпревар меѓу домашната селекција и Еквадор и ќе трае до 18. декември, кога симболично е Националниот ден на земјата домаќин. Ова ќе биде прво Светско првенство што ќе се одржи во арапскиот …

Повеќе »

(ФОТО) ДИЗАЈНИ НА ВИВИЕН ВЕСТВУД – Салма Хаек во деколтиран фустан го привлече вниманието на доделувањето на GQ наградите

Актерката Салма Хаек на доделувањето на магазинот GQ во Лондон се појави во деколтиран фустан и со тоа го привлече вниманието. Фустанот е дизајниран од Вивиен Вествуд. Салма изгледот го комплетирала со обетки од скапоцени камења. Таа се одлучила за нагласена шминка. На овој настан присуствуваа и многу други познати …

Повеќе »

(ФОТО) Марија Савеска – инспиративната „Пепелашка“, поддржана во кампањата „Вложуваме во млади таленти“

Младата и талентирана Марија Савеска, која ја толкуваше главната улога во првата танцова инклузивна претстава на Балканот – „Пепелашка“, е втората инспиративна млада личност која е поддржана во рамки на кампањата за општествена одговорност „Вложуваме во млади таленти“, поддржана од Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија. Дваесетгодишната Марија Савеска која …

Повеќе »

(ФОТО) Едноставно нема конкуренција: Убавата Моника Белучи била ѕвезда на вечерта

Во петокот вечерта, 58-годишната италијанска актерка се појавила на доделувањето на наградите Lumiere во Лион и повторно докажала зошто многумина ја сметаат за најубава жена на светот. Моника Белучи за оваа пригода се одлучила за виолетов комбинезон, оставајќи го нејзиниот стил „без многу напор“ да зборува наместо неа. View this …

Повеќе »

(ФОТО) Починала омилената глумица Анџела Лансбери

Актерката Анџела Лансбери починала на 97-годишна возраст, пишува „Гардијан“.Ленсбери беше најпозната по улогата на Џесика Флечер во серијата „Убиство, таа напиша“.Таа почина во сон во вторникот, само пет дена пред нејзиниот роденден, соопштило нејзиното семејство.Лансбери е родена во Лондон во 1925. година во семејството на ирската актерка Моина Мекгил и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Дина Јашари: Со нејзините авторски песни го освои Балканот. Ја доби и наградата „Милан Младеновиќ”

Дина Јашари (23) е млада и талентирана кантавторка која со нејзините авторски песни го освои Балканот. Ја доби наградата „Милан Младеновиќ” која ја доделува истоимената Фондација од Белград која има за цел да поддржи млади артисти од регионот кои творат на својот мајчин јазик. Јашари од вкупно 250 пријавени песни, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Интервју со Менка Стојаноска, една од двете пожарникарки во Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје: „Ризик постои во секоја акција, но тоа не ме поколеба да бидам пожарникарка“

Менка Стојаноска е една од двете пожарникарки во Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје. Веќе четири години е на оваа позиција и е задоволна што досега безбедно и совесно ја извршува функцијата на пожарникарка. Освен што е една од ретките жени во оваа професија, таа е и првата која …

Повеќе »