Tag Archives: награди

(ВИДЕО+ФОТО) Дина Јашари: Со нејзините авторски песни го освои Балканот. Ја доби и наградата „Милан Младеновиќ”

Дина Јашари (23) е млада и талентирана кантавторка која со нејзините авторски песни го освои Балканот. Ја доби наградата „Милан Младеновиќ” која ја доделува истоимената Фондација од Белград која има за цел да поддржи млади артисти од регионот кои творат на својот мајчин јазик. Јашари од вкупно 250 пријавени песни, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Интервју со Менка Стојаноска, една од двете пожарникарки во Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје: „Ризик постои во секоја акција, но тоа не ме поколеба да бидам пожарникарка“

Менка Стојаноска е една од двете пожарникарки во Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје. Веќе четири години е на оваа позиција и е задоволна што досега безбедно и совесно ја извршува функцијата на пожарникарка. Освен што е една од ретките жени во оваа професија, таа е и првата која …

Повеќе »

„Браќа Манаки” повторно ги вреднува создавачите на нови светови, врачена Златна камера 300 за животно дело на Ентони Дод Ментл

Реалноста не е доволна. Токму затоа од неа се раѓа копнежот по нова реалност, така ги создаваме уметничките светови, во кои ја наоѓаме ширината за сопствените соништа. Стануваме богови на нови светови, создадени само заради нашата сопствена недоволност. И тука почнува бескрајот. Од секоја идеја произлегува по една нова реалност …

Повеќе »

Доколку ги почитувате сообраќајните прописи, можете да учествувате во лотарија!

Некои земји на различни начини работат на намалување на бројот на сообраќајни несреќи и прекршоци. Во Шведска, на пример, можете да добиете на лотарија почитувајќи ги ограничувањата на брзината во зоната 30. Идејата ја предложил член на градското собрание на Стокхолм и прво била изгласана, а потоа се докажала нејзината …

Повеќе »

Неуромедика доби две награди на Balkan Medical Awards 2022

30 годишното искуство на болницата Неуромедика како високо квалитетна медицинска установа го потврдија и членовите на жирито на “Balkan Medical Awards” кои одлучија оваа година да им доделат две награди “Болница на годината 2022’’ и “Најдобар менаџер за 2022”. На свечениот настан “Balkan Medical Awards” кој се одржа на 17. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Почина актерот Реј Лиота

Американскиот актер Рејмонд Ален Лиота починал денеска на 67-годишна возраст. Лиота, кој беше најпознат по својата главна улога во криминалистичката класика на Мартин Скорсезе од 1990 година „Goodfellas“, починал во сон во Доминиканската Република додека снимал нов филм, пренесува Independent. Американските медиуми пишуваат дека 67-годишниот актер починал во сон во …

Повеќе »

(ФОТО) Принцезата Шарлин по лекувањето по прв пат во јавност

Ова е прво семејно излегување откако Шарлин се врати од лекување. Монегашката принцеза Шарлин се појави на трката на Формула 1 Монако Е-Прикс придружувана од нејзиниот сопруг принцот Алберт и близнаците принцот Жак и принцезата Габриела. Тоа е, воедно, прв пат нацијата да ја види јавно по шест месеци кои …

Повеќе »

(ФОТО) На Оскарите минута молчење за Украина

Церемонијата на доделувањето на Оскарите беше прекината поради едноминутно молчење за Украина, со порака на екраните во која се повикува на помош на таа земја изложена на руска агресија. На екраните беше емитувана порака во која се повикува на момент на молк за поддршка на „народот на Украина кој моментално …

Повеќе »

Почина исклучителниот новинар Слободан Петровиќ

Македонското журналистичко друштво остана денеска без еден од неговите извонредни членови – Слободан Петровиќ – Цобе почина на 78. години. Петровиќ беше заљубеник во две нешта во неговиот живот – во новинарството и планините. Во новинарството остави огромен белег како уредник на „Екран“ и „Пулс“, а во планините беше еден …

Повеќе »