(ВИДЕО+ФОТО) Шакира е прогласена за ЖЕНА НА ГОДИНАТА НА БИЛБОРД: Во година кога светот зборуваше за изневерувањето на Пике, таа успеа да стане и да се врати во полн сјај

Колумбиската ѕвезда Шакира ќе биде прогласена за жена на годината од Билборд на нивната инаугуративна гала „Mujeres Latinas en la Música“ или Латински жени во музиката.
Претстојниот двочасовен специјален настан треба да ги прослави „латинските женски уметници, директори и креативци кои проактивно работат на позитивни промени, вклучување и родова еднаквост во музичката индустрија“, наведува Билборд.

View this post on Instagram

A post shared by Shakira (@shakira)Шакира е во музичката индустрија уште од нејзините тинејџерски години, со 11 студиски албуми и повеќе Греми награди. Со над 95 милиони продадени плочи ширум светот, Шакира не е само еден од најпродаваните музички изведувачи на сите времиња, туку и број еден продаван латино женски изведувач на сите времиња, нагласува Билборд.

View this post on Instagram

A post shared by Shakira (@shakira)Нејзините достигнувања во 2023 година ја вклучуваат нејзината песна Shakira: BZRP Music Sessions #53 која дебитира на деветтото место на Billboard Hot 100. Тоа беше првпат една жена да стигне до првите 10 на табелата со песна на шпански јазик.

View this post on Instagram

A post shared by Shakira (@shakira)– Шакира е врвна жена во музиката. Благодарение на неа, латино жените ширум светот добија моќ да пишуваат и изведуваат длабоко лична музика. Таа сама создаде движење и продолжува да биде порелевантна од кога било, со грациозност, длабока традиција на враќање и огромен талент. „Таа е дефиниција за жена во музиката“, рекла Лејла Кобо, директорка за содржина на Билборд за Latin Español.

View this post on Instagram

A post shared by Shakira (@shakira)


Ваквата голема чест доаѓа откако Шакира по 11 години се раздели од својот долгогодишен партнер Жерар Пике и реши да го остави животот во Барселона зад себе и да се пресели во Мајами.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Со панел дискусија ќе се одбележи Денот на ретки болести 2024

Националната алијанса за ретки болести на Македонија – НАРБМ Ве кани на панел дискусија со …