Tag Archives: награди

Доколку ги почитувате сообраќајните прописи, можете да учествувате во лотарија!

Некои земји на различни начини работат на намалување на бројот на сообраќајни несреќи и прекршоци. Во Шведска, на пример, можете да добиете на лотарија почитувајќи ги ограничувањата на брзината во зоната 30. Идејата ја предложил член на градското собрание на Стокхолм и прво била изгласана, а потоа се докажала нејзината …

Повеќе »

Неуромедика доби две награди на Balkan Medical Awards 2022

30 годишното искуство на болницата Неуромедика како високо квалитетна медицинска установа го потврдија и членовите на жирито на “Balkan Medical Awards” кои одлучија оваа година да им доделат две награди “Болница на годината 2022’’ и “Најдобар менаџер за 2022”. На свечениот настан “Balkan Medical Awards” кој се одржа на 17. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Почина актерот Реј Лиота

Американскиот актер Рејмонд Ален Лиота починал денеска на 67-годишна возраст. Лиота, кој беше најпознат по својата главна улога во криминалистичката класика на Мартин Скорсезе од 1990 година „Goodfellas“, починал во сон во Доминиканската Република додека снимал нов филм, пренесува Independent. Американските медиуми пишуваат дека 67-годишниот актер починал во сон во …

Повеќе »

(ФОТО) Принцезата Шарлин по лекувањето по прв пат во јавност

Ова е прво семејно излегување откако Шарлин се врати од лекување. Монегашката принцеза Шарлин се појави на трката на Формула 1 Монако Е-Прикс придружувана од нејзиниот сопруг принцот Алберт и близнаците принцот Жак и принцезата Габриела. Тоа е, воедно, прв пат нацијата да ја види јавно по шест месеци кои …

Повеќе »

(ФОТО) На Оскарите минута молчење за Украина

Церемонијата на доделувањето на Оскарите беше прекината поради едноминутно молчење за Украина, со порака на екраните во која се повикува на помош на таа земја изложена на руска агресија. На екраните беше емитувана порака во која се повикува на момент на молк за поддршка на „народот на Украина кој моментално …

Повеќе »

Почина исклучителниот новинар Слободан Петровиќ

Македонското журналистичко друштво остана денеска без еден од неговите извонредни членови – Слободан Петровиќ – Цобе почина на 78. години. Петровиќ беше заљубеник во две нешта во неговиот живот – во новинарството и планините. Во новинарството остави огромен белег како уредник на „Екран“ и „Пулс“, а во планините беше еден …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) АДЕЛ ги одбележа БРИТ наградите: Една реченица ги изненадила сите, а за овој детал се зборува!

Најдобрите награди Адел ги доби веќе на почетокот на годината. Синоќа во Лондон се одржаа „БРИТ наградите“ за 2022. година. Пејачката Адел апсолутно доминираше цела вечер, и со музичките награди и со одличниот изглед. View this post on Instagram A post shared by Brit Awards 2022 (@thebrits2022) Адел ги однела …

Повеќе »

(ФОТО) Награди за вработените во „SPORT LIFE“

Водечката компанија во областа на игри на среќа и спортски обложувалници „Sport Life“, на најуспешните 60. вработени за 2021. година,им додели ваучери во износ од 12.000 денари за одмор или летување во посакуваната дестинација. Истите ќе можат да се искористат преку некоја од туристичките агенции, независно дали станува збор запатување …

Повеќе »

(ФОТО) Симе Младеновски – продуцент: „Сакајте се и почитувајте, помагајте си и бидете секогаш оптимисти и насмеани бидејќи кога ништо не очекувате ќе ви се случи можеби невозможното…!

Кога го вклучуваме телевизорот и следиме некоја програма главно се концентрираме на содржината а и не помислуваме што се крие зад финалниот производ – како сето тоа е направено, кој го овозможил сето тоа…За продуцентската работа ретко се зборува, бидејќи тие се зад камерите а го овозможуваат сето она што …

Повеќе »