Tag Archives: лекува

Вид оцет кој е поздрав од јаболковиот, ја подобрува циркулацијата и ви помага побрзо да изгубите на тежина

Веројатно ви е познато колку е здрав јаболковиот оцет. Следствено, медениот оцет е барем подеднакво здрав, ако не и поздрав од јаболковиот оцет.Општо земено, оцетот се користи поради неговите антибактериски и антигабични својства, а има подеднакво лековито дејство кога се нанесува и надворешно и внатрешно. Освен што го чисти телото …

Повеќе »

Дали е ова КРАЛОТ НА СИТЕ ЗАЧИНИ? Намалува БРОЈНИ ТЕГОБИ, а е и ВКУСЕН!

Каенскиот пипер е фантастичен медицински и терапевтски зачин кој може да помогне во намалување на болката и ублажување на мигрена, гадење, болки во грлото, инфекции на синусите, металоиди, хемороиди, болки во стомакот, забоболки, болки во зглобовите и мускулите. Овој зачин е одличен извор на витамин Ц и бета каротен, поради …

Повеќе »

Старите народи го нарекувале ЕЛИКСИР НА МЛАДОСТА: Ова декоративно ЛЕКОВИТО растение мора да го имате во вашиот дом

Некои лековити растенија кои можеме да ги одгледуваме на тераса или во градината се користат за лекување на одредени болести, додека други имаат генерално позитивно влијание врз нашето здравје доколку се користат редовно. Алое вера е тревно, античко растение, кое уште од најстарото време е познато како еликсир на младоста …

Повеќе »

Маслото од кантарион е идеално за превенција од ШЕСТ здравствени проблеми

За секоја болест постои одредена билка, а маслото од кантарион е идеално за превенција од дури шест болести Маслото од кантарион потекнува од растение кое во народот сè уште е познато како трева на Богородица, а се вели дека не постои болест, физичка и психичка, која ова масло не може …

Повеќе »

КРАЛ МЕЃУ ЛЕКОВИТИТЕ РАСТЕНИЈА: Ако се јаде редовно, може да го регулира холестеролот, шеќерот и да го опорави црниот дроб!

Докажало истражување Студиите спроведени на животни покажале дека активните соединенија во целерот можат благотворно да делуваат на намалување на холестеролот, но и да го спречат растот на малигните клетки. Целерот содржи апигенин, соединение кое може да го стимулира растот и развојот на нервните клетки. Апигенинот и другите активни соединенија во …

Повеќе »

Лекува воспаление на уринарниот тракт, дијабетес, анемија: Растение кое го чисти целото тело од токсини!

Дивата плевелна коприва е популарно позната по своите лековити својства, особено ако се земе предвид фактот дека секој дел од ова растение е добар за здравјето – лисја, корени и семе. Поради изобилството на витамини кои постојат во младите ластари на ова растение, во народот позната по тоа што „гори“ …

Повеќе »

ЕВЕ ШТО СЕ’ ЛЕКУВА ТУРШИЈАТА: Нема да ви се верува!

Ризница на чисто здравје „Земи сине туршија, нема поздраво од ова“, велеа нашите баби. А не сте ни свесни колку туршијата е здрава. Еве што се’ лекува овој ферментиран зеленчук. Киселите краставици содржат пробиотски култури кои сочинуваат многу видови бактерии. Овие добри бактерии природно се формираат во нашите црева и …

Повеќе »

(Рецепт) Идеален борец против АЛЕРГИИ: Овој ЧАЈ од ДВЕ СОСТОЈКИ можете и сами да го подготвите!

Покрај тоа што ги елиминира алергиите, овој чај е добар за целиот организам. Во моментов е цветна сезона на амброзија, и секој што е алергичен на поленот на ова растение, знае колку симптомите можат да го спречат нормалното секојдневно функционирање. Ненадејното кивање, течење на носот, гребење во грлото и чешање …

Повеќе »

Ова растение го регулира ПОРЕМЕТУВАЊЕТО НА ТИРОИДНАТА ЖЛЕЗДА: Многумина го сметаат за плевел, а всушност е многу ЛЕКОВИТ!

Хипократ најмногу  го сакал… Тушт (Portulaca oleracea) е едногодишен растителен вид кој често се смета за плевел, и е исклучително лековито растение што се користи во народната медицина и гастрономијата. Содржи омега киселини Потекнува од Азија, но се прошири низ целиот свет. Тоа е исклучително здраво растение кое содржи поголема …

Повеќе »