Tag Archives: лекува

Чудотворен напиток: Помогнува при дијабетес, главоболка…

Приправките на народната медицина имаат одговор на сите прашања, можат да ги излекуваат сите болести, а во последно време е повторно во тренд, особено на социјалните мрежи. Посебно е популарен оцетот од јаболко кој може да послужи за лекување на се, барем така велат, од главоболка до симнување на одвишните …

Повеќе »

(Рецепти) ВИНО – БОЖЈАТА КАПКА е задоволство но и лек за ОСУМ БОЛЕСТИ!

Овој пијалок има исклучително лековита моќ против најсериозните болести, а се користи за подготовка на бројни природни мелеми. Срцев удар, дијабетес, Алцхајмерова болест, па дури и карцином – чаша вино на ден помага да се спречат сериозни закани по здравјето. Кверцетинот, ресвератролот и пектините содржани во виното го забавуваат стареењето, …

Повеќе »

(Рецепт) ПРАВИ ЧУДА – ВАРЕНАТА БАНАНА ЛЕКУВА ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ПРОБЛЕМИ НА ДЕНЕШНИЦАТА!Додајте и го овој ЗАЧИН, а еве КОГА би требало да ја конзумирате!

Несоницата е еден од најчестите проблеми денес и многумина земаат индустриски лекови за да го решат. Постојат бројни причини за несоница, исто како и нејзините последици. Лишувањето од сон го зголемува ризикот од хипертензија, нарушувања на притисок, депресија, слабост и други болести. За среќа, чајот од банана и цимет што …

Повеќе »

Што почесто јадете сардини и ќе имате подобри коски и поздраво срце! А, помагаат и во лекување на ОВИЕ болести!

Сардините не се баш на списокот со највкусна храна за повеќето луѓе. Секако, за вкусовите не треба да се дискутира, но кога ќе прочитате зошто сè е добро да се јаде сардини, ќе сфатите дека малку „жртва“ не е ништо во споредба со придобивките што ги нуди оваа храна. Исклучително …

Повеќе »

(Рецет) Оваа вода е најмоќен борец против болести: Пијте го овој напиток 7. дена и гледајте како вашето тело ќе се препороди!

Водата од лук ќе направи чуда за вашето тело Водата од лук го зајакнува имунитетот и го чисти организмот од токсини, а делува многу моќно против сите видови воспаленија – вирусно, габично и бактериско. Се смета за еден од најсилните природни лекови. Како да се подготви вода од лук Излупете …

Повеќе »

Божја билка, единствена запишана во Библијата и Куранот: Ги лекува сите болести, освен смртта!

Народот верува дека е света и дека ја создал Бог за да лекува се што би можело да измачува едно човечко битие. Nigella sativa (попозната како ким, црн ким, калињи) е едногодишна билка од семејството Ranunculaceae. Позната по својот плод – црно семе кое се вика црн ким (немојте да …

Повеќе »

ОМИЛЕН ЛЕТЕН ПЛОД – Докажано најлековито овошје: Лекува се – од дијабетес до кардиоваскуларни заболувања!

Ова овошје содржи неверојатна количина на витамини и минерали. Бројни студии докажаа дека лечи многу здравствени проблеми Сите уживаме во вкусот и мирисот на диња, и не сме ни свесни за тоа колку е лековита. Има малку калории, затоа се препорачува на сите луѓе кои се обидуваат да изгубат на …

Повеќе »

Со овој едноставен напиток се лекуваат 5. болести: Идеален за дијабетичари, ублажува артритис, спречува срцеви болести…

Дали сте знаеле дека водата со куркума може да реши многу од вашите здравствени проблеми? Уште и доколку во неа додадете малку лимон и мед, тоа ќе биде полн погодок за превенција и лечење. Имено, куркумата и водата со куркума имаат моќено анти-воспалително и анти-канцерогено делување. Го држи дијабетесот под …

Повеќе »

(Рецепт) Народна медицина – Напиток за лекување на целото тело: Инфузија на живот која ја обновува секоја клетка!

Мајчина душица не е само зачин. Оваа сестрана билка е полна со здрави витамини. Мајчина душичка е полна со витамин Ц, исто така е одличен извор на витаминот А. Содржи бакар, влакна, железо и манган… Студиите покажале дека мајчина душица помага при артритис, ревматизам и гихт. Лечи дигестивни проблеми и …

Повеќе »