Вид оцет кој е поздрав од јаболковиот, ја подобрува циркулацијата и ви помага побрзо да изгубите на тежина

Веројатно ви е познато колку е здрав јаболковиот оцет. Следствено, медениот оцет е барем подеднакво здрав, ако не и поздрав од јаболковиот оцет.
Општо земено, оцетот се користи поради неговите антибактериски и антигабични својства, а има подеднакво лековито дејство кога се нанесува и надворешно и внатрешно. Освен што го чисти телото и го детоксицира, оцетот ги подобрува виталните функции на телото, како што се циркулацијата и имунитетот.
Медниот оцет е оцет, оцетна киселина, како и секој друг оцет, само на база на мед. Неговиот квалитет може да му парира на познатиот јаболков оцет. Не е вообичаен тип на оцет, а најмногу комерцијално достапен меден оцет се произведува во Франција, Италија, Шпанија, па дури и во Романија.

This image has an empty alt attribute; its file name is vrste-meda.jpg
Еве неколку специфични здравствени предности од медениот оцет:
– го подобрува варењето
– ја храни и подмладува кожата
– ви помага да изгубите на тежина
– го зајакнува имунитетот
– спречува апатија, поленска треска, болки во грлото, стомачни тегоби
– ја подобрува циркулацијата
– ја враќа pH рамнотежата на телото
– поттикнува детоксикација
– помага во апсорпцијата на нутриенти
– мед и медовиот оцет во еднакви количини, по една кафена лажичка, е одличен лек за болки во грлото и кашлица


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ПРИСТИГНА СНЕГОТ НА МАКЕДОНСКИТЕ ПЛАНИНИ: Студениот бран ја зафати цела Европа и регионот

Метео прогноза на Славчо Попоски: Студениот бран го зафати целиот Европски Континент, како и регионот, …