Tag Archives: имунитет

Творците на „Спутник В“ за вакцината: „Можно е да штити доживотно“

Шефот на Државниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, Александар Гинцбург, се надева дека вакцинацијата со руската вакцина против круната „Спутник В“ (Sputnik V) ќе гарантира доживотен имунитет. „Се надевам дека вакцината ќе делува не една или две години, туку цел живот. Бев вакциниран двапати, па ете да поживеам …

Повеќе »

ПОДАТОК ШТО ОХРАБРУВА: Вакцинираните со „Фајзер“ кои ја прележале болеста имаат шест пати поголема заштита од оние кои не примиле вакцина!

САМО една доза од вакцината Фајзер покренува имунолошки одговор сличен на оној генериран од организмот по инфекцијата и обезбедува заштита од различни соеви на вирусот за луѓето кои прележале ковид 19, покажуваат резултатите од студијата објавена денес во Велика Британија. Студијата вклучила 237 лица и заклучено е дека оние кои …

Повеќе »

Израелски лекар: „Колективниот имунитет не е неопходен во борбата против коронавирусот!“

Израелскиот професор Ран Балицер денес објави дека Израел ќе се врати на рутината и вообичаениот ритам што постоел пред пандемијата на коронавирусите, уште пред да достигне колективен имунитет. מתוך המהדורה @Hkorach:1. השפעת פתיחת החיסון לצעירים ב-13/1 נותנת אותותיה מה-9/2 (שבוע מחיסון שני…)2. מה יהיה בפסח? – אם נמשיך לחסן >100,000 …

Повеќе »

Три знаци можат да покажат дека ви е ЗАГРОЗЕН ИМУНИТЕТОТ

Болки во грлото, настинка, кивање, необјаснет замор … се повеќе од јасни знаци на пад на имунитетот. Сепак, постојат и такви кои најчесто им ги припишуваме на стресот и нервозата, а тие исто така укажуваат на тоа дека здравјето и еластичноста на нашето тело се распаѓаат. Ова се трите најнеочекувани …

Повеќе »

Два стресни фактори кои ве изложуваат на поголем ризик од ковид

Луѓето кои страдаат од несоница или доживуваат голем стрес на работа се изложени на поголем ризик од заразување со ковид 19, сугерира новото истражување. Тимот научници, предводен од Факултетот за јавно здравје на Универзитетот Џон Хопкинс во Балтимор, верува дека овие состојби го ослабнуваат имунитетот, зголемувајќи ја подложноста на болести …

Повеќе »

Пет причини зошто имунитетот на стадо не е возможен

Дури и со најсилната иницијатива за вакцинирање на луѓе ширум светот во што поголем број, теоријата за имунитет на стада изгледа сè понереално. Се’ повеќе и повеќе луѓе ширум светот се вакцинираат против ковид 19 секој ден, и сите се прашуваат – колку уштеќе трае оваа пандемија? Одговорот на тоа …

Повеќе »

Руската вакцина ги штити сите – имунитетот трае 2. години

Александар Гинсбург, директор на Рускиот национален истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, рекол дека Спутник В, вакцината против ковид 19 развиена од тој центар, покажала исто ниво на ефикасност кај сите возрасни групи. „Спутник В покажа исто ниво на ефикасност кај сите возрасни групи. Првично, се сомневаше дека вакцината …

Повеќе »

(ФОТО) Фајзер вакцината ефикасна веќе 11. дена по првата доза

Една доза од вакцината Фајзер постигнува скоро целосна ефикасност околу 11. дена по примањето, па може да се покаже дека втората доза не е потребна, покажала студија спроведена од научници од Универзитетот Барнет во Мелбурн. „Ова се новости што можат да донесат оптимизам. Ефикасноста на mRNA вакцината против ковид започнува …

Повеќе »

(Рецепт) ДОМАШЕН НАПИТОК ПОЛН СО ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ: Оваа комбинација на состојки го лекува целиот организам!

Без силен имунитет, нема ни добро здравје. Тој е секогаш приоритет, особено во овој период кога вирусот корона е сè уште во полн ек. Најдобар начин за зајакнување на целиот организам е преку пијалоци и внесување на соодветна храна, богата со витамини и минерали. Најдовме рецепт за домашен пијалок кој …

Повеќе »