Tag Archives: имунитет

Најголема мистерија на короната: Фактор кој пресудува за живот или смрт!

Студиите направени врз пациенти со ковид покажаа дека нашиот имунолошки систем различно реагира на оваа болест од вообичаеното. Сега, научниците се на трага да решат една од најголемите мистерии што го придружуваат коронавирусот – зошто некои луѓе минуваат само со поблаги симптоми, додека други буквално се борат за своите животи. …

Повеќе »

Неопходен елемент за здравјето: Овој минерал штити од канцер, го чува срцето и го зајакнува имунитетот!

Најмногу селен има во пивскиот квасец и во пченичните никулци, јаткастите плодови, како што се бразилскиот орев и домашните ореви, како и во јајцата, путерот, сојата, рибата (туна, бакалар и харинга), морските плодови, лукот, интегралните производи од цело зрно, овесната каша и сончогледовото семе. Селенот е есенцијален минерал кој во …

Повеќе »

ИСТРАЖУВАЊА – НИМ КОРОНАТА НЕ ИМ МОЖЕ НИШТО! Научниците откриле зоштои некои луѓе се ЗАРАЗУВААТ, но не се РАЗБОЛУВААТ!

Првите резултати од тестирање на вакцината против корона вирусот, на коија работат експерти од Универзитетот во Оксфорд, покажуваат дека таа е безбедна за луѓето и дека ја започнува борбата против имунолошкиот систем. Во тестирањето учествуваат 1.077 луѓе. По добивањето на вакцината, нивните тела почнале да развиваат антитела и Т-клетки кои …

Повеќе »

18 ЈАКИ ПРИЧИНИ – Што почесто јадете сардини ќе живеете долго и без болести: Еве зошто!

Помага во лекувањето на воспалението, го снабдува организмот со клучни материи, па дури и помага во елиминирање на депресијата… За повеќето луѓе, сардините не се на списокот со највкусна храна. Се разбира, за вкусовите не треба да се дискутира, но кога ќе прочитате зошто сè е добро да јадете сардини, …

Повеќе »

НЕ СЕ ВАЖНИ АНТИТЕЛАТА, ОВИЕ КЛЕТКИ СЕ КЛУЧНИ ВО БОРБАТА ПРОТИВ КОРОНА: Тие го активираат имунитетот и од нив зависи иднината на вакцината!

Антителата се клучна компонента на имунитетот – особено оние што го „неутрализираат“ вирусот со насочување на протеините што го сочинуваат. Добрата вакцина ќе се обиде да ја повтори таквата природна заштита. „Неутрализирачките антитела се светиот грал“, вели Сали Пермар, истражувач за вакцини од универзитетот Дјук. Но, нивото на антитела е …

Повеќе »

ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ: Том Брејди се колне во овие трикови за јакнење на имунитетот!

НАЈДОБРИОТ американски играч на рагби (американски фудбал)  во историјата, Том Брејди, е навикнат да го турка своето тело до границите на издржливоста. Но, тоа му успева благодарение на здравите навики што ги следи со години. Тие се особено важни во време на епидемијата на коронавирус која владее низ целиот свет, …

Повеќе »

Постои ли долгорочен ИМУНИТЕТ на Ковид – 19?

Студијата спроведена во Германија предизвикува сомнеж дека заразените со вирусот корона, откако ќе се излекуваат, произведуваат трајни антитела и на тој начин се заштитени од ново заболување. Во болницата во Швабинг,тестовите на крв на девет пациенти, кои биле во одделот за интензивна нега, покажале дека немаат речиси никакви антитела против …

Повеќе »

НОВО ОТКРИТИЕ НА НАУЧНИЦИТЕ: Имунитетот на корона вирусот е веројатно поголем отколку што покажуваат тестовите!

Додека се чека рецензија, студијата, е објавена на официјалната веб-страница на Институтот Каролинска Новата студија на шведскиот институт Каролинска и универзитетската болница Каролинска покажуваат дека многу луѓе со благи или асимптоматски случаи на коронавирусот имаат имунитет со посредство на Т-клетки, дури и ако не се позитивно тестирани. Според истражувачите, тоа …

Повеќе »

(Рецепт) Зелен пролетен сок од 4. состојки: Алкализира, го чисти организмот и го јакне имунитетот!

Богат е со каротени, минерали и антиоксиданси, хлорофил и други состојки во вкусна комбинација на овошје и зеленчук! Пролетниот зелен сок е напиток кој го јакне олрганизмот, а можете да го консумирате во било кое доба на денот. Ќе ви обезбеди сила, посјајна кожа и подобро варење. Кељот изобилува со …

Повеќе »