Tag Archives: јаболко

Чудотворен напиток: Помогнува при дијабетес, главоболка…

Приправките на народната медицина имаат одговор на сите прашања, можат да ги излекуваат сите болести, а во последно време е повторно во тренд, особено на социјалните мрежи. Посебно е популарен оцетот од јаболко кој може да послужи за лекување на се, барем така велат, од главоболка до симнување на одвишните …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најлуда свадба во Србија – извадил „зоља“ за да гаѓа јаболко 

Српските свадби ги следат низа обичаи, а еден е да се гаѓа јаболко со пушка. Сепак, сватовите на свадба во еден српски регион решиле да го подигнат тоа на ново ниво, па наместо пушка, тие не користеа ништо помалку од -зоља! Видеото, кое стана вирално на социјалните мрежи, ја покажува …

Повеќе »

ОЦЕТОТ ОД ЈАБОЛКО КРИЕ БРОЈНИ НАМЕНИ: Користете го за да го неутрализирате мирисот во куќата, да ја негувате кожата а еве како да го користите за домашни миленици!

Јаболковиот оцет е намирница која е одлична за многу работи, од чистење на куќата до нега на кожата, но многумина не знаат за што се можат да го користат. Јаболковиот оцет содржи над 90. различни работи за промовирање на здравјето, вклучувајќи калиум, калциум, магнезиум, витамин Б, бакар и флавоноиди. Направете …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сочен чоколаден колач – едноставни состојки за максимален вкус

Секој има по некој омилен рецепт за колач кој го обожуваат сите во семејството, но кога ќе го пробате овој во кој има и банани и јаболко ќе имате нов омилен семеен рецепт… Потребно е: Основа: 20 гр какао 40 г пудинг од чоколадо 80 гр брашно 1 прашок за …

Повеќе »

Едно јаболко на ден ве одржува витки – но и две други намирници!

Постојат намирници кои го забрзуваат метаболизмот и поттикнуваат слабеење. Ако планирате диета, обидете се да јадете повеќе за да побрзо изгубите тежина. Вистинската храна ќе ви помогне да изгубите тежина и да го намалите незадржливиот глад. Ви донесуваме 3 намирници кои ќе ви помогнат да ослабете: Јаболко Едно јаболко на …

Повеќе »

(Рецепт) Витаминска бомба која го јакне имунитетот и штити од зараза

Пијалок наречен витаминска инјекција штити од вируси и го зајакнува имунитетот. Лесно е да се направи и не ви требаат никакви специјални состојки. Состојки: 2 моркови половина стапче целер сок од еден лимон сок од еден портокал 1 јаболко 1 банана малку мед малку ситно рендан ѓумбир чаша вода Подготовка: …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сок за слабеење: На интернет овој рецепт го погледнале околу 2. милиони луѓе. Апсолутен хит!

Ако сакате да ослабнете, изгубете тежина на здрав начин Кога Питер Карвел го објави рецептот и подготовката на фантастичен пијалок за слабеење на каналот на „Јутјуб“, сите полуделе за него! Тоа е рецепт што го добил од познатиот британски хомеопат, и не е ни чудо што скоро два милиони луѓе …

Повеќе »

(Рецепт) Јаболка и мед против брчки

Во борбата против брчките се е добредојдено особено ако е природно и неагресивно. А, маската која ви ја препорачуваме – е. Подгответе една јаболка (зелена), 2 лажици млеко и една лажица мед. Овошјето излупете го и ситно исечкајте па измиксирајте со млекото. Додајте мед и се’ убаво измешајте додека не …

Повеќе »

(Рецепт) 3. начини за забрзување на метаболизмот: Домашен лаксатив кој навистина делува!

Ако имате запек и ништо не делува, ова се рецепти кои секогаш им помагаат на сите… Постојат неколку ефективни начини да го „активирате“ вашиот метаболизам. На пример, вежбањето е ефикасен начин за забрзување на метаболизмот. Или употреба на кафе, или согорувач на маснотии (како што се јаболков оцет). Денес ви …

Повеќе »