Tag Archives: европа

(ФОТО) Хрватски остров меѓу 10-те најубави во Европа

Британскиот весник „The Guardian“ стави јадрански бисер на својата листа на најубави острови „вон радарот“. Имено, меѓу 10-те најубави острови во Европа, кои се наоѓаат надвор од утабаните туристички патеки, е и Ластово: вистинска рајска оаза опкружена со чисто море. View this post on Instagram A post shared by Dragana …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЕРИЈАТА ДОАЃА НА НЕТФЛИКС – Се сеќавате на фаталната Руби? Таа денес има 44 години и според многумина е најубавата баба на светот!

Една од најпопуларните теленовели прикажани на нашите простори е „Руби“, приказна за убава, сиромашна студентка која сака да се збогати за да живее во луксуз.Оваа популарна сапуница сега е достапна на Нетфликс и моментално може да се гледа во Америка, а според најавите наскоро ќе биде достапна и во Европа. …

Повеќе »

СЗО: Нема потреба од масовна вакцинација во Европа и Америка поради мајмунските сипаници

Светската здравствена организација (СЗО) не верува дека  појавата на мајмунски сипаници во Европа и Северна Америка ќе има потреба од масовни вакцини, бидејќи мерките како што се добра хигиена и безбедно сексуално однесување ќе помогнат да се контролира ширењето, рекол Ричард Пибоди, кој го води тимот на СЗО за високи …

Повеќе »

ПОТВРДЕНИ 80. СЛУЧАИ НА МАЈМУНСКИ СИПАНИЦИ: СЗО објави, инфекцијата е регистрирана во 11 земји – Еве што се знае за болеста што го исплаши светот

Досега се потврдени околу 80. случаи на мајмунски сипаници во 11. земји, соопшти Светската здравствена организација, додавајќи дека се истражуваат уште 50. сомнителни случаи. Претходно, случаи на таа инфекција беа потврдени во Италија, Шведска, Шпанија, Португалија, САД, Канада и Велика Британија, каде беше забележан првиот случај во Европа. Мајмунските сипаници …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Украинските претставници се огласиле пред вечерашниот настап на Евровизија, народот ги поддржува: „До победа“

ВЕЧЕРВА е првата полуфинална вечер на Евровизија во Торино, а украинските претставници, „Калуша оркестра“, настапуваат шести пат по ред со песната „Стефанија“. „Денес е првото полуфинале. Ќе дадеме се од себе“, напишале членовите на групата на Инстаграм пред нивниот настап на Евровизија. View this post on Instagram A post shared …

Повеќе »

(ФОТО) Меган Маркл на најновиот настан во бело: Ги испочитувала сите пролетни трендови 

Меган Маркл и принцот Хари се заедно во Европа View this post on Instagram A post shared by Prince Harry (Info) (@harry.dukeofsussex) Меган Маркл и принцот Хари се во Холандија, каде што присуствуваат на игрите Invictus. Пред овој настан, нивната прва станица во Европа беше Обединетото Кралство за да ја …

Повеќе »

(ФОТО) Принцот Хари и Меган Маркл доаѓаат во Европа, но не сакаат да одат во Британија. Зошто?

Принцот Хари и Меган Маркл треба да дојдат заедно во Европа овој викенд, за прв пат откако ги напуштија кралските должности пред точно две години. Оттогаш, принцот Хари дојде во Велика Британија двапати (за погребот на дедо му Филип и откривањето на споменикот на мајка му Дијана), но неговата сопруга …

Повеќе »

(ВИДЕО) Претседателот на Украина до 2018 година беше комичар. Сценариото од серијата му се претворило во реалност…

Пред помалку од четири години, украинскиот претседател Володимир Зеленски беше еден од најпопуларните ТВ комичари во земјата. Тој израснал во проруска средина во источна Украина. Пред неговата политичка кариера глумел во серијата „Слуга на народот“. Го толкувал ликот на наставникот по историја кој се прославува кога на интернет ќе се …

Повеќе »

(ВИДЕО) На нејзините родендени доаѓаат ТВ камери, а таа посакала наскоро да умре

ЗА нејзиниот 118-ти РОДЕНДЕН, таа посакала наскоро да умре. Но, додека тој чека, вратата на Лусил Рандон, многу попозната како „Сестра Андре“, е широко отворена за секој што сака да наминат. Сестра Андре е најстарата жена во Франција и Европа и втора најстара во светот. Постара од неа е само …

Повеќе »