Tag Archives: европа

500.000 нови за 24. часа: СЗО предупредува дека расте бројот на инфицирани со вирусот корона – најмногу во Европа!

Повеќе од 509.000 луѓе во светот се заразени со вирусот корона во изминатите 24. часа, покажуваат вечерашните податоци на Светската здравствена организација (СЗО). Според СЗО, 129,49 милиони луѓе се разболеле во светот од почетокот на пандемијата на ковид, објавија на COVID-19 CORONAVIRUS PANDEMIC. Денес се забележани повеќе од 8.800 смртни …

Повеќе »

(ВИДЕО) Горазд Китановски им рецитирал поезија на патниците во „41“ – „Чувството е феноменално кога на некој ќе му го разубавиш денот, барем на момент“

Горазд Китановски (Kenny The Heartist) е артист кој сеуште трага по точната дефиниција за неговата уметност. Од него можете да очекувате симбиоза од поезија, хип хоп, и stand up comedy проследена со амбиентална музика. Досега има настапувано на повеќе културни настани во Скопје како „Андерфест“ но и на фестивали и …

Повеќе »

БРОЈКИТЕ ИНТЕНЗИВНО РАСТАТ: СЗО – Во светот за 24. часа повеќе од 614.570 новозаразени – најмногу во Европа!

Во светот, во претходните 24 часа се потврдени повеќе од 614.000 нови случаи на коронавирус, а починале 9.396 лица, објави Светската здравствена организација (СЗО). Според СЗО, во изминатиот ден се регистрирани 614.570 нови инфекции и 9.396 смртни случаи поврзани со Ковид 19, со што вкупниот број на инфекции од почетокот …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС – Рекордни бројки, тестови за дуќани, полициски часови…ЕВРОПА СЕ ЗАТВОРА!

ТРЕТИОТ бран на пандемијата на коронавирус ги погодува европските земји, од кои повеќето одлучуваат за нови мерки или ги продолжуваат старите. Поради ширењето на нови видови на коронавирус и недостаток на вакцини, европските земји се обидуваат да го забават растот на бројот на заразени лица и да ги зачуваат оптоварените …

Повеќе »

ПОДАТОЦИ НА СЗО: Во изминатите 24. часа се заразиле повеќе од 406. илјади лица – Само во Бразил повеќе од 90.000 новозаразени

Светската здравствена организација (СЗО) денес објави дека во последните 24. часа, во светот се потврдени повеќе од 406 илјади новоинфицирани со корона, вкупно 121.838,366 милиони од почетокот на пандемијата. Повеќе од 7.400 луѓе ширум светот починале, а вкупниот број жртви на ковид-19 од почетокот на пандемијата надминал 2,66 милиони. Во …

Повеќе »

(ФОТО) Надал има тажна вест

По Акапулко, Рафаел Надал го откажа учеството и на друг турнир – Мастерсот во Мајами. Причината е повредата на грбот што го мачи Шпанецот уште од Австралија опен. Sad to announce that I won’t be playing in Miami, a city that I love. I need to fully recover and get …

Повеќе »

„Жената која умрела после примање на вакцината АстраЗенека имала чудни симптоми“

Жена од Данска (60) која починала од тромб откако примила вакцина АстраЗенека имала многу невообичаени симптоми, објавила Данската медицинска агенција (ДМА). Жената имала ниско ниво на тромбоцити во крвта и згрутчување на малите и големите крвни садови, како и крварење. Неколку слични случаи се пријавени во Норвешка, како и во …

Повеќе »

СВЕТСКА ЗДРАВСТВЕНА ОРГАНИЗАЦИЈА: За еден ден уште 384.000 нови случаи на корона во светот

Светската здравствена организација (СЗО) во својот билтен во неделата објави дека минатиот ден во светот се регистрирани повеќе од 384.000 нови случаи на инфекција со коронавирус, што надмина 113,46 милиони во вкупниот број на случаи. Според официјалната статистика на СЗО, во текот на изминатиот ден се потврдени 384.956 нови инфекции …

Повеќе »

СРБИЈА ПРВА ВО РЕГИОНОТ ПО БРОЈОТ НА ОНИЕ КОИ ЈА ДОБИЛЕ ВТОРАТА ДОЗА НА ВАКЦИНА: Според бројот на вакцинирани, на милион жители, Србите се втори во светот!

Во СРБИЈА, според последните податоци на Владата, извршени се 1.375.872 вакцинации против вирусот корона, а втора вакцина примиле 497.729 лица. Кога станува збор за бројот на вакцинации на милион жители, Србија е сè уште петта земја во светот. Пред Србија се Израел, Сејшелите, Обединетите Арапски Емирати и зад САД, Малдивите, …

Повеќе »