Tag Archives: европа

(ВИДЕО) Сушата во Чешка открила древен камен со порака „Ако ме видиш, плачи“

На камен кој поради суша се појавил од реката Елба во Чешка е пронајдена малку катаклизмична порака – „Ако ме видиш плачи“. Пораката е всушност предупредување од минатото, имено многу ниското ниво на водата порано бил знак дека може да дојде до пропаѓање на посевите и глад. Таканаречените „камења на …

Повеќе »

WIZZ AIR ПРОДОЛЖУВА ДА ГИ ПОДДРЖУВА УКРАИНСКИТЕ ГРАЃАНИ СО УШТЕ 100.000 БЕСПЛАТНИ БИЛЕТИ

Патувајте низ 800 европски линии помеѓу 15 септември и 8 декември Wizz Air денес објави дека ќе обезбеди 100.000 бесплатни билети* за украинските граѓани на сите летови на континентална Европа и Велика Британија со кои управуваат Wizz Air Унгарија и Wizz Air UK. Бесплатните билети ќе бидат достапни за патување …

Повеќе »

(ФОТО) ТОПЛОТЕН БРАН – ЕВРОПА ВРИЕ НА +47 СТЕПЕНИ: Пожарите беснеат низ стариот континент, температурите уриваат рекорди

Илјадници пожарникари и денеска продолжуваат да се борат со пожарите во Португалија, Шпанија и Франција, додека топлотниот бран не покажува знаци на стивнување. Стотици луѓе загинаа, десетици илјади беа евакуирани. Најмалку 238. луѓе загинаа од жештините минатата недела во Португалија, а на северот на земјата загина пилот кога неговиот авион …

Повеќе »

(ФОТО) Роналдо урива рекорд и станува најскапиот трансфер досега? Се чека неговата одлука!

Кристијано РОНАЛДО сака да го напушти Манчестер Јунајтед. Интерес покажаа Челзи, Баерн, Рома, Наполи, се споменуваше и Барселона, но ниту еден од тие клубови не може да му понуди нереален договор како тој што му беше понуден во Саудиска Арабија. Доколку прифати, ќе заработи цело богатство и ќе стане најскапиот …

Повеќе »

Во Европа започнал нов топлотен бран. Метеоролозите: Сосема е необично! Еве што најавуваат од УХМР!

Помалку од еден месец од последниот топлотен бран, живата во термометарот денеска повторно се искачи на невообичаено високо ниво на Пиринејскиот Полуостров каде се измерени 42. Целзиусови степени и на југот на Франција. Сè почестата појава на топлотни бранови е директна последица на климатските промени, велат научниците, бидејќи се зголемува …

Повеќе »

(ФОТО) ИЗГЛЕДААТ СПЕКТАКУЛАРНО – КРЕМОТ НА ЕВРОПА НА НАЈЛУКСУЗНАТА СВАДБА НА ГОДИНАТА! Милијардер се оженил со 26. години помлада: Еве како се облекува АРИСТОКРАТИЈАТА за СВАДБА!

Британскиот милијардер Ален Хауард ги разменил брачните завети со познатата готвачка Каролина Бајрон на раскошна церемонија во Италија, а оваа венчавка, која се одржала во вилата Олмо на езерото Комо, беше прогласена за настан на деценијата, на кој настапи познатата пејачка Лејди Гага, а се собрале најбогатите луѓе во Европа …

Повеќе »

(ФОТО) Хрватски остров меѓу 10-те најубави во Европа

Британскиот весник „The Guardian“ стави јадрански бисер на својата листа на најубави острови „вон радарот“. Имено, меѓу 10-те најубави острови во Европа, кои се наоѓаат надвор од утабаните туристички патеки, е и Ластово: вистинска рајска оаза опкружена со чисто море. View this post on Instagram A post shared by Dragana …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЕРИЈАТА ДОАЃА НА НЕТФЛИКС – Се сеќавате на фаталната Руби? Таа денес има 44 години и според многумина е најубавата баба на светот!

Една од најпопуларните теленовели прикажани на нашите простори е „Руби“, приказна за убава, сиромашна студентка која сака да се збогати за да живее во луксуз.Оваа популарна сапуница сега е достапна на Нетфликс и моментално може да се гледа во Америка, а според најавите наскоро ќе биде достапна и во Европа. …

Повеќе »

СЗО: Нема потреба од масовна вакцинација во Европа и Америка поради мајмунските сипаници

Светската здравствена организација (СЗО) не верува дека  појавата на мајмунски сипаници во Европа и Северна Америка ќе има потреба од масовни вакцини, бидејќи мерките како што се добра хигиена и безбедно сексуално однесување ќе помогнат да се контролира ширењето, рекол Ричард Пибоди, кој го води тимот на СЗО за високи …

Повеќе »