Tag Archives: европа

Кои земји од ЕУ прифаќаат вакцинирани патници?

Дигиталните пасоши на ЕУ требаше да се применат од 1. јули за да се олесни патувањето во Европската унија. Сепак, засега сè уште има ограничувања, бидејќи земјите-членки применуваат различни политики. Бидејќи ситуацијата варира од земја до земја, еве ја дистрибуцијата на некои правила – и исклучоци за вакцинирани патници низ …

Повеќе »

НА ЕВРОПА И СЕ ЗАКАНУВА НОВА ВАРИЈАНТА НА КОРОНА!? Летото под знак прашалник – се ширел нов сој од Непал!

Одморите во странство може да бидат загрозени ова лето поради страв од нова варијанта на вирусот корона, кој наводно потекнува од Непал и се шири во Европа, пренесуваат странските медиуми. Официјални лица од Велика Британија стравуваат дека непалската варијанта е отпорна на вакцини против вирусот корона, а владините научници веќе …

Повеќе »

ИНДИСКИОТ СОЈ ПРИСТИГНАЛ ВО ЕВРОПА: Сојот корона кој ги „уништува“ азиските држави пронајден во Белгија!

Варијантата на ковид 19, која е широко распространета во Индија, е откриена во Белгија од група индиски студенти кои пристигнале од Париз, објавија белгиските власти. Група од 20. студенти била ставена во карантин на северот на Белгија, каде што дошле на курсот во средината на април, пренесува „Гардијан“. Неколку експерти …

Повеќе »

Дали пандемијата ГО НАМАЛИ НАТАЛИТЕТОТ во светот? Од Шпанија пристигнуваат шокантни податоци!

Пандемијата на корона вирус влијае на опаѓањето на наталитетот во светот, покажува студијата на австрискиот демограф Томас Соботка. Пандемијата на корона вирус ги намали стапките на наталитет ширум светот, според студијата на австриски демограф. Студија на Томас Соботка, демограф на Австриската академија на науките, покажува дека ниту една земја во …

Повеќе »

ПОРАЗИТЕЛНИ ПОДАТОЦИ НА СЗО: Во светот, за 24. часа, повеќе од 724.000 новозаразени

Повеќе од 724.000 нови случаи на коронавирус се пријавени во светот во последните 24 часа, а скоро 11.000 лица починале, објави Светската здравствена организација (СЗО). Дневниот извештај на СЗО прецизира дека во изминатиот ден се пријавени 724.720 новоинфицирани и 10.955 смртни случаи. Најголем број нови инфекции, 285.133, се откриени во …

Повеќе »

Бразилски сој во Србија? Став на стручњаците – претстојните празници се ризик!

Во Србија засега е потврдено присуството само на британскиот вид коронавирус, но бидејќи „Бразилецот“ е присутен во скоро цела Европа, вирусолозите навестуваат дека во наредните денови ќе дојде и на нивните простори а со самото тоа – набргу и кај нас, во Македонија. Нормално е вирусите да се мутираат, но …

Повеќе »

Новиот сој на коронавирус Р.1 дошол до Европа! Што знаеме за него?

Интернет адресата за проверка на медицинските податоци PubMed Национална медицинска библиотека на на Владата на САД, која собира медицински написи од целиот свет, од почетокот на април не нашла многу научни податоци за вирусот P.1 како една од многуте варијанти на коронавирусот до почетокот на април. Сепак, наведуваат научен труд …

Повеќе »

500.000 нови за 24. часа: СЗО предупредува дека расте бројот на инфицирани со вирусот корона – најмногу во Европа!

Повеќе од 509.000 луѓе во светот се заразени со вирусот корона во изминатите 24. часа, покажуваат вечерашните податоци на Светската здравствена организација (СЗО). Според СЗО, 129,49 милиони луѓе се разболеле во светот од почетокот на пандемијата на ковид, објавија на COVID-19 CORONAVIRUS PANDEMIC. Денес се забележани повеќе од 8.800 смртни …

Повеќе »

(ВИДЕО) Горазд Китановски им рецитирал поезија на патниците во „41“ – „Чувството е феноменално кога на некој ќе му го разубавиш денот, барем на момент“

Горазд Китановски (Kenny The Heartist) е артист кој сеуште трага по точната дефиниција за неговата уметност. Од него можете да очекувате симбиоза од поезија, хип хоп, и stand up comedy проследена со амбиентална музика. Досега има настапувано на повеќе културни настани во Скопје како „Андерфест“ но и на фестивали и …

Повеќе »