Tag Archives: европа

(ФОТО) Седум заборавени плажи во Европа кои оставаат без текст

Кога ќе се соберат списоците со најубавите плажи во Европа, обично на нив се наоѓаат португалската Карвоеиро, розовата плажа Елафониси во Грција или Нотр Дам на француски Поркерол. Сепак, има и многу убави плажи кои биле неправедно запоставени. Ес Тренц, Мајорка Со жива во термометарот, која честопати надминува 40 степени, …

Повеќе »

(ФОТО) Ова е најефтиниот електричен автомобил во Европа

Позната е и почетната цена… А таа изнесува 9999 евра за овој минијатурен автомобил на ниво на скоро двојно поскап Smart. Сепак, овој автомобил нуди четири седишта и електричен досег од 200 км. Неговото име е Dartz, односно Dartz FreZe Nikrob.. Овој автомобил ги споделува основите со кинескиот Wuling Mini-EV, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОВИЕ ДЕЛОВИ ОД ЕУ ПЛАНИРААТ ПОПУШТАЊЕ НА МЕРКИТЕ: „Мораме да мислиме на економијата и на психолошкиот аспект!“

Австрија, Данска и шпанската престолнина најавиле олеснување на мерките против ковид-19, иако остатокот од Шпанија и Европа воведуваат построги мерки за борба против третиот бран на инфекцијата. Австрија следната недела ќе го олесни заклучувањето и ќе премине на полициски час и ќе ги отвори училиштата, продавниците, музеите, галериите и зоолошките …

Повеќе »

ОФИЦИЈАЛНО – ЕУ ГИ УСВОИЛО ПРЕПОРАКИТЕ НА ЕК ЗА БОРБА ПРОТИВ КОРОНА: Еве што значи кога некој доаѓа од подрачје означено со темна боја!

Советот на ЕУ синоќа ги усвоил препораките на Европската комисија за координиран пристап кон ограничување на движењето заради пандемијата на корона вирусот, објави Советот. Препораките се да се избегнат сите ирелевантни патувања, со цел да се забави увозот и ширењето на нови поинфективни видови на коронавирус. Земјите-членки усвоиле одлука за …

Повеќе »

Новите соеви на корона ја затвораат Европа: Британскиот и бразилскиот откриени во 70. земји

Новите видови на коронавируси предизвикаа хаос во Европа и доведоа до нови проблеми и затворање и покрај кампањата за вакцинација, која се спроведува со големи тешкотии. Австрија Од денес сите Австријци над 14. години мора да носат медицински маски во јавниот превоз, продавници, аптеки, болници, ординации. Поради зголемувањето на бројот …

Повеќе »

(ФОТО) Ова се 10. најубави дестинации во Европа: Има и две места од екс ЈУ

Condé Nast Traveller, престижното американско списание за патувања, составил список на топ 10 места во Европа кои вреди да се посетат во следните години. На самиот врв на листата е балканска земја. И’ покрај фактот дека сите планови за патувања за оваа година треба да бидат направени со претпазливост, сепак …

Повеќе »

(ВИДЕО) ГРАДОВИТЕ ШИРУМ ЕВРОПА ПОБЕЛЕА: Жителите уживаат во зимската идила пред полицискиот час!

Додека многу европски градови ги продолжија блокадите поради ширењето на коронавирусот, доаѓањето на снегот е добредојдено како одвлекување на вниманието и зимска бајка за жителите, особено за оние кои навистина не се навикнати на зимското време. Вистинска зимска идила владее во Франција, каде метеоролозите предупредуваат на обилните снежни врнежи веќе …

Повеќе »

(ФОТО) НОВИ МЕРКИ – Шпанија најавила дека ќе прави список на оние кои ќе одбијат вакцина против корона

ШПАНИЈА ќе направи регистар на луѓе кои одбиваат да се вакцинираат против коронавирус и ќе го сподели со другите земји на ЕУ, објави министерот за здравство Салвадор Ила, додавајќи дека списокот нема да биде објавен јавно. Министерот за здравство во Шпанија рече дека пандемијата ќе ја победиме со тоа што …

Повеќе »

Дали мутираниот корона вирус се шири побрзо отколку што се мислело?

Вирусите се размножуваат многу често и многу и не баш совршено верно, па мутациите меѓу нив се чести, пишува „The Economist“. Сепак, повеќето од овие мутации имаат мало или никакво влијание врз тоа како се шири вирусот и колку е смртоносен. До неодамна, САРС-CoV-2 не беше исклучок од ова правило. …

Повеќе »