Tag Archives: европа

(ВИДЕО) Роналдо тајно снимен – по тешкиот пораз липал како дете

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо бил неутешен по испаѓањето од Лигата на шампионите додека беше во Јувентус. Португалецот играше за Јувентус од 2018. до 2021. година, кога замина во „Манчестер Јунајтед“ и не успеа да ја освои Европа со „старата дама“. Неодамна беше објавено видео на кое се гледа како Роналдо …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО ЕВРОПА – Омикрон пристигнал во Германија и Чешка, Хрватска ги прекинала летовите со Африка

Омикрон, новооткриената варијанта на коронавирусот што вчера беше регистрирана во Европа, се заканува сериозно да ја загрози Европа. На европско тло го донеле патниците на двата авиони кои слетале во Холандија од Јужна Африка, а набргу потоа бил откриен и во Германија. Од таа причина, се’ повеќе земји одлучуваат да …

Повеќе »

Нови строги мерки во Белгија: „Ситуацијата не е одржлива“. Се појавила и нова варијанта

Поради екстремно големиот пораст на бројот на новозаразени со коронавирус, белгиските власти во петокот донесоа голем број мерки, меѓу кои и затворање на ноќните клубови и дискотеки, а новите мерки Холандија ќе ги објави во петок. „Ситуацијата повеќе не е одржлива“, рекол белгискиот премиер Александер де Кро, додавајќи дека мора …

Повеќе »

Што знаеме за новиот сој на вирусот – тестовите не можат да го препознаат – Првиот случај со сојот Б.1.1.529 откриен во Белгија

Новата варијанта на коронавирусот е најзначајната варијанта што научниците ја откриле досега, изјавила директорката на британската агенција за здравствена безбедност, Џени Харис. „Ова е најзначајната варијанта на коронавирусот што сме ја виделе досега. Потребно е итно истражување за да се дознае повеќе за тоа колку е заразна, опасна и отпорна …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ТАЖНО – АВТОБУСКИ НЕСРЕЌИ ОД РУСИЈА ДО ПОРТУГАЛИЈА: Трагедијата во Бугарија е најлоша во изминатата деценија!

Автобуската несреќа во која загинаа најмалку 45. лица во вторникот вечерта во Бугарија е најтешката во Европа во последните десет години. Еве ја листата на најтешките автобуски несреќи во Европа во изминатата деценија. 2019. година ПОРТУГАЛИЈА: Најмалку 29 германски туристи загинаа на 17. април во автобуска несреќа со педесетина луѓе …

Повеќе »

(ФОТО) Трагедијата на македонскиот автобус е најголема катастрофа во Европа последните 10. години

Денешната автобуска несреќа во Бугарија во која загинаа 46. лица е најтешката автобуска катастрофа во Европа во последните 10. години. Така коментираат од агенцијата АФП, за трагедијата која се случила рано утрово на територија на Бугарија на автобус со македонска регистрација. Коментирајќи ги трагичните детали околу инцидентот агенцијата истакнала дека …

Повеќе »

ЕКСПЕРТИТЕ ЗАГРИЖЕНИ: Во Европа минатата недела имало два милиони нови случаи на корона – најголем број од почетокот на пандемијата!

Генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Адана Гебрејесус рекол дека Европа останува епицентар на пандемијата Ковид 19, известувајќи за два милиони нови случаи минатата недела, најголем во регионот од почетокот на пандемијата. На брифингот во Женева во петокот, директорот на СЗО рекол дека минатата недела биле пријавени речиси 27.000 …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СО МАЛКУ ИМАГИНАЦИЈА СЕ Е МОЖНО – ОДНАДВОР ИЗГЛЕДА КАКО ОБИЧНО КОМБЕ, А ВНАТРЕШНОСТА Е ЧИСТ ЛУКСУЗ: Цел свет и завидува на ваквиот дом!

Кујна, бања, дневна и спална соба, верувале или не, сето тоа се вклопува во ова комбе… Оваа девојка се погрижила и за најмалите детали и го претворила комбето во дом на кој сега многумина и завидуваат. На прв поглед, тоа е обично бело комбе, идеално за поголеми семејства и патувања. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГОТ ЈА „ОКОВАЛ“ ЕВРОПА: Се забелело во Швајцарија, Италија и Германија, невремето донесе студен фронт

ДЕЛОВИ од Европа се под снежна покривка, а најголеми врнежи се забележани во Австрија, Швајцарија, Италија и Германија. Силен снег вчера почна да паѓа во некои делови на Австрија, а особено бил забележлив во Јужен Тирол, односно на алпските премини Бренер и Ресија, кои ги поврзуваат австриските и италијанските Алпи. …

Повеќе »