Tag Archives: елизабета втора

(ФОТО) ЗА ВРЕМЕ НА КРАЛСКАТА ПОВОРКА – Кејт Мидлтон со посебен детал и оддаде почит на кралицата Елизабета Втора

Кејт Мидлтон, принцезата од Велс, и оддаде посебна почит на кралицата за време на кралската поворка, во форма на внимателно одбран накит. На црната јакна беше прикачен брошот на кралицата со дијаманти и бисерни листови, со три бисери во центарот на листот. Ова не е еден од најпознатите модни додатоци …

Повеќе »

НАЈМАЛАТА ВНУКА НА КРАЛИЦАТА НА ПОСЕБЕН НАЧИН СЕ ЗБОГУВАЛА ОД СВОЈАТА БАБА: Елизабета Втора токму неа тајно ја обожавала

Смртта на кралицата Елизабета тешко ја погодила Најмладата внука на кралицата Елизабета Втора, Лејди Луиз Виндзор, тешко ја погоди смртта на нејзината баба. Таа има само 18. години, а ќерка е на принцот Едвард и принцезата Софија од Весекс. Таа го придружуваше своето семејство на приватната црковна служба што се …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Кој се доаѓа на погребот на кралицата? Едно барање на британската влада не им се допаднало на моќниците

МНОГУ светски лидери ќе бидат во Велика Британија следната недела на погребот на кралицата Елизабета. Меѓу нив се Џо Бајден, премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, и бразилскиот премиер Јаиро Болсонар, како и кралските семејства од земјите низ Европа, па дури и јапонскиот император. Британските медиуми пишуваат дека најмоќните мажи …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Кралицата имала десетици автомобили, но еден и бил омилен

Обожавала ЕКСТРЕМНО да вози, па дури на крајот на минатата година била видена зад воланот на нејзиниот зелен Јагуар. Кралицата Елизабета Втора беше поврзан со возење и автомобили од најмладите денови. Дури и како принцеза, за време на Втората светска војна, таа возела теренски Austin K2/Y. Подоцна за време на …

Повеќе »

Почина кралицата Елизабета

Британската кралица Елизабета Втора почина на 96-годишна возраст во замокот Балморал во Шкотска, каде што беше на одмор од јули. Здравствената состојба на кралицата се влоши во последните неколку дена, а нејзиниот син принцот Чарлс и внукот принцот Вилијам и другите членови на кралското семејство беа покрај неа во последните …

Повеќе »

(ФОТО) ГЛУМИЦИТЕ КОБНИ ЗА БРИТАНСКОТО КРАЛСКО СЕМЕЈСТВО – Да не била оваа американска актерка Елизабета никогаш не би станала кралица!

Династијата Виндзор претрпува големи промени откако принцот Хари реши да ги напушти кралските должности. Принцот и неговата сопруга, поранешната американска актерка Меган Маркл, пред пет дена објавија дека се повлекуваат од должностите на нивното кралско семејство и сакаат да бидат финансиски независни. Вчера, кралицата Елизабета објави дека ја поддржува одлуката …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ангелина Џоли не се плаши од висина: „Управувала“ со мал авион

Ангелина е прикажана додека пилотира со мал авион, над пустиња, а се чини дека тоа не и претставувало никаков проблем со оглед на тоа дека цело време била доста опуштена… „Зелената планета на Кралицата“ кој премиерно е прикажан на 16. април на ИТВ во Британија говори за начинот на кој …

Повеќе »