Tag Archives: долговечност

107-годишна ја открила тајната на долговечноста и изненадила многумина

ЛУИСЕ Сињор минатиот викенд во друштво на повеќе од сто гости го прослави својот 107. роденден во пензионерскиот дом во Бронкс, а сите новинари кои се собрале ги интересирала тајната на долговечноста. „Никогаш не се омажив“, возвратила таа, па затекнала и насмеала многумина. „Да, сестра ми често вели: ‘Посакувам никогаш …

Повеќе »

Ново истражување: Едноставен тест од 10. секунди го открива ризикот од рана смрт

НЕМОЖНОСТА да се застане на една нога 10 секунди во староста е поврзана со зголемен ризик од рана смрт од различни причини, покажало едно ново истражување. Студијата објавена во British Journal of Sports Medicine покажала дека средовечните и луѓеро во позни години кои не можат да одржат рамнотежа стоејќи на …

Повеќе »

ДИПАК ЧОПРА ЗНАЕ – ПОЗНАТИОТ ИНДИСКИ ГУРУ ЈА ОТКРИВА ТАЈНИТЕ НА СРЕЌАТА, ДОЛГОВЕЧНОСТА И БЛАГОСОСТОЈБАТА: Ако ги правите овие 5 работи, животот ќе ви напредува!

Овие 5. навики ќе ви го променат животот! Познатиот индиски гуру и застапник на алтернативната аурведска медицина, Дипак Чопра, објаснува дека „радикалната благосостојба го надминува само доброто здравје“. Ова е состојба во која вашето тело е постојано полно со радост и енергија, вашето срце е полно со љубов и сочувство, …

Повеќе »

(ФОТО) Кралицата Елизабета својата долговечност ја должи на овие навики пред спиење

АКО страдате од потешкотии во постигнувањето квалитетен сон или едноставно заспивањето е преголем предизвик, не сте сами. Сепак, една многу позната личност има прилично ефикасна вечерна рутина која и помага добро да се одмори. Сите знаеме колку е важен добриот сон, а таа личност има 96. години, што би значело …

Повеќе »

Најстарата жена на светот секој ден јадела ист појадок – ќе ве изненадат состојките!

Необична комбинација која е заслужна за долговечност.Појадокот е многу важен оброк – може или да ви го разубави денот или да ви го наруши.Овој утрински оброк ви обезбедува енергија за цел ден, а може да ви помогне и да го намалите салото на стомакот и да го подобрите имунитетот, што …

Повеќе »

Маж доживеал 110. години и ја открил секојдневната навика, експертите објасниле зошто е здрава!

Како што старееме, стануваме свесни дека возраста може да донесе некои болести, па затоа е важно да се грижиме за себе за да можеме да ги прославиме нашите златни години безбедни, здрави и среќни. За некои, тајната е во одржувањето на рутината за вежбање, за други во обезбедувањето здрава исхрана, …

Повеќе »

ЖАНА ЖИВЕЕЛА 122. ГОДИНИ, ГИ НАДЖИВЕАЛА СИТЕ СВОИ ДЕЦА И ВНУЦИ: Тајната на нејзината долговечност е ХИТ!

Жана Калман живеела 122. години и 164. дена, со што поставила светски рекорд и влегла во сите учебници како најстара жена на планетата. Еве ја нејзината неверојатна приказна: Жана е родена Французинка, родена во Орли во семејство на аристократи. Кога имала 8. години, Едисон штотуку ја измислил сијалицата. Кога имала …

Повеќе »

(ФОТО) Големо 28-годишно истражување: Маслиновото масло може да ви помогне да живеете подолго

СТУДИЈА објавена во понеделникот во Journal of the American College of Cardiology покажала дека луѓето кои консумираат повеќе од половина лажица (7 грама) маслиново масло дневно имаат помал ризик од смрт од кардиоваскуларни болести, рак, невродегенеративни болести и респираторни заболувања. Замената на други извори на масти со маслиново масло покажало …

Повеќе »

(ФОТО) Најстарата холивудска актерка ја открива тајната на долговечноста! Бети Вајт на 17. јануари ќе наполни 100. години!

Бети Вајт има тајна за долг и исполнет живот, а тоа не е она што вообичаено го слушаме од холивудските ѕвезди. Во неодамнешното интервју за магазинот „People“, актерката откри дека избегнувала „се зелено“ како дел од нејзината исхрана. Вајт на 17. јануари го слави својот 100-ти роденден и рекла дека …

Повеќе »