Tag Archives: долговечност

(ФОТО) Ја спречува депресијата а не чини ништо

Гледањето птици го подобрува менталното здравје, според една неодамнешна студија. Оваа активност добро влијае и на расположението на луѓето со клинички докажана депресија. Најновото откритие ја комплетира теоријата за тоа како приближувањето до природата, истражувањето на руралните области, но и секоја интеракција со животните може да ја спречи депресијата кај …

Повеќе »

Клинт Иствуд (92) го споделил рецептот за долговечност. Советите се едноставни и ефективни!

ИАКО има 92. години, Клинт Иствуд сè уште работи, моментално работи на нов документарен филм за дивиот свет наречен Why On Earth. Сепак, оваа славна ѕвезда можеби немаше да биде жива денес доколку не беше сведок на ненадејната смрт на неговиот татко. Во летото 1970. година, таткото на Клинт Иствуд …

Повеќе »

СПРЕЧУВААТ БОЛЕСТИ – Дневни навики кои можат да ви го зголемат животниот век

Пет навики кои можат да помогнат да се спречат болестите и да додадат години во вашиот живот се здравата исхрана, доволно спиење, управувањето со стресот, вежбањето и одржувањето на меѓучовечките односи. Да се ​​биде здрав значи различни работи за многу луѓе, но одредени навики можат да бидат универзална препорака која …

Повеќе »

107-годишна ја открила тајната на долговечноста и изненадила многумина

ЛУИСЕ Сињор минатиот викенд во друштво на повеќе од сто гости го прослави својот 107. роденден во пензионерскиот дом во Бронкс, а сите новинари кои се собрале ги интересирала тајната на долговечноста. „Никогаш не се омажив“, возвратила таа, па затекнала и насмеала многумина. „Да, сестра ми често вели: ‘Посакувам никогаш …

Повеќе »

Ново истражување: Едноставен тест од 10. секунди го открива ризикот од рана смрт

НЕМОЖНОСТА да се застане на една нога 10 секунди во староста е поврзана со зголемен ризик од рана смрт од различни причини, покажало едно ново истражување. Студијата објавена во British Journal of Sports Medicine покажала дека средовечните и луѓеро во позни години кои не можат да одржат рамнотежа стоејќи на …

Повеќе »

ДИПАК ЧОПРА ЗНАЕ – ПОЗНАТИОТ ИНДИСКИ ГУРУ ЈА ОТКРИВА ТАЈНИТЕ НА СРЕЌАТА, ДОЛГОВЕЧНОСТА И БЛАГОСОСТОЈБАТА: Ако ги правите овие 5 работи, животот ќе ви напредува!

Овие 5. навики ќе ви го променат животот! Познатиот индиски гуру и застапник на алтернативната аурведска медицина, Дипак Чопра, објаснува дека „радикалната благосостојба го надминува само доброто здравје“. Ова е состојба во која вашето тело е постојано полно со радост и енергија, вашето срце е полно со љубов и сочувство, …

Повеќе »

(ФОТО) Кралицата Елизабета својата долговечност ја должи на овие навики пред спиење

АКО страдате од потешкотии во постигнувањето квалитетен сон или едноставно заспивањето е преголем предизвик, не сте сами. Сепак, една многу позната личност има прилично ефикасна вечерна рутина која и помага добро да се одмори. Сите знаеме колку е важен добриот сон, а таа личност има 96. години, што би значело …

Повеќе »

Најстарата жена на светот секој ден јадела ист појадок – ќе ве изненадат состојките!

Необична комбинација која е заслужна за долговечност.Појадокот е многу важен оброк – може или да ви го разубави денот или да ви го наруши.Овој утрински оброк ви обезбедува енергија за цел ден, а може да ви помогне и да го намалите салото на стомакот и да го подобрите имунитетот, што …

Повеќе »

Маж доживеал 110. години и ја открил секојдневната навика, експертите објасниле зошто е здрава!

Како што старееме, стануваме свесни дека возраста може да донесе некои болести, па затоа е важно да се грижиме за себе за да можеме да ги прославиме нашите златни години безбедни, здрави и среќни. За некои, тајната е во одржувањето на рутината за вежбање, за други во обезбедувањето здрава исхрана, …

Повеќе »