СЕДУМ животни совети на најдолговечните луѓе!

Иако науката сè уште не ја пронашла тајната на долговечноста, оние кои се на овој свет повеќе од еден век имаат совет вреден на злато.
Некои од нивните препораки се чудни, други изгледаат логични, а трети дефинитивно ќе ви го направат животот подобар, дури и ако не го продолжат на над 110 години.

Читетски Ватанабе (112)
Најстариот човек на светот, кој почина минатата година во Јапонија, откри дека тајната на неговата долговечност е во тоа што тој никогаш не се лутел и секогаш се обидувал да има насмевка на лицето. Неговото семејство вели дека не паметат дека некогаш се налутил или го кренал гласот.


Џеси Галан (109)
„Тајната на мојата долговечност е дека избегнував мажи. Тие носат повеќе проблеми отколку придобивки во животот“, речкла Галан, која починала во 2015. година на возраст од 109. години.
Покрај тоа, таа нагласила дека јаде секое утро јадела чинија со сварена овесна каша.

Емилијано Меркадо дел Торо (115)
Емилијано поминал шест недели на позицијата најстар човек на светот помеѓу 2004. и 2007. година, кога починал.
Неговиот совет? Многу хумор, смеа и љубов кон жените. Иако никогаш не се оженил, Меркадо во текот на животот имал три сериозни врски и уживал во секој момент.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

НЕ Е ЗАДОВОЛНА – Ескорт дама смета дека мажите се се’ полоши во кревет: Ги набројала нивните грешки

Ескорт дамата Катја Кортез верува дека мажите се се полоши во кревет, вклучувајќи ги и …