СЕДУМ животни совети на најдолговечните луѓе!

Делфајн Гибсон (114)
Дефлајн, која во еден момент беше најстарата Американка, пред да почине во 2018. година, за својот долг живот изјавила дека должи на вербата во Бога и црквата во која редовно се молела.

Алимијан Сеити (наводно 131)
Кинеска, која е можеби најстарата личност што некогаш живеела (иако кинеските крштеници не се нужно најточни пред 1949 година), рекла дека среќата е крајниот клуч за долг живот.
Таа останала запаметена по пеењето, свирењето и понекогаш танцувала.


Ема Морано (117)
Италијанката, која пред смртта беше и најстара жена на светот, јадеше по три живи јајца секое утро, цели 90. години. Покрај физичката сила, таа истакнала дека емоционалната сила е исто така важен фактор.
Таа го оставила сопругот во 70-тите години, додека разводот сè уште бил нелегален во Италија, и оттогаш не била со ниту еден маж.
„Не сакав никој да доминира над мене“, рекла Морано.

Гертруда Вивер (116)
„Бидете послушни, почитувајте го законот и не грижете се за ништо друго“, кратка и јасна била Гертруда 2015 година.


Фото: Принтскрин/Kyodo/Newscom

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Нутритивни причини зошто да пиете чоколадно млеко

За децата чоколадното млеко секогаш претставува најголема радост преточена во чаша, нема дете што не …