Tag Archives: свет

(ФОТО) ИНТЕРЕСНИ И АТРАКТИВНИ – Ова се 10-те најнеобични ресторани во светот, тие се посебни по многу нешта

Светот е полн со необични ресторани кои нудат вкусна храна, одлична услуга и неверојатни искуства. Од ресторани на планински врв до подводни ресторани, овие десет ресторани имаат некои од најуникатните локации, пејзажи и ентериери кои ги издвојуваат од останатите. 1. GrottaPalazzese, Италија View this post on Instagram A post shared …

Повеќе »

Денеска е ПЕТОК 13ти! Еве поради кои настани луѓето веруваат дека носи лоша среќа!?

За овој ден се поврзуваат голем број легенди, традиции и суеверија, а ние ви ги претставуваме најважните! Луѓето со векови се плашат од овој датум, а тој страв се нарекува фригатрискаидефобија. Формирана е од зборот „frigg”“, името на нордиската божица на бракот по која е именуван петок и фрискаидекафобија, што …

Повеќе »

(ФОТО) КОНЕЧНО БЕЗ ОГРАНИЧУВАЊА – Спектакуларни сцени: Граѓаните ширум светот свечено го прославија доаѓањето на Новата година

Новогодишната ноќ во градовите ширум светот во првата година по пандемијата на коронавирус привлече голем број луѓе на улиците, со спектакуларни изведби на музички ѕвезди и огномет.За многумина ова е прв дочек во последните три години, каде што прославите се целосно ослободени од пандемични ограничувања. Велика Британија ја дочека Новата …

Повеќе »

ВЕРУВАЊА И ОБИЧАИ – ШПАНЦИТЕ НОСАТ ЦРВЕНА ОБЛЕКА, А ОВОЈ НАРОД СТАВА КОМПИРИ ПОД КРЕВЕТОТ: Еве како која нација ја дочекува НОВАТА ГОДИНА! Ќе се изненадите!

Новата година е пред вратите, некои се поеуфорични, некои помалку. На некои им е важна Новата година, а други не и придаваат важност. Сепак, она што барем еднаш привлекува сечие внимание се обичаите и верувањата околу новогодишната ноќ. Обичаи има и во земјите низ светот, а ова се едни од …

Повеќе »

(ФОТО) Тој е најсексапилен маж на светот: „Мајка ми ќе биде среќна“

Американскиот магазин „People“ неодамна спроведе анкета во врска со машката убавина. Верните читателки, но и читатели ја дале својата пресуда, па актерот Крис Еванс го прогласиле за најсексапилен маж на светот. Во интервју за споменатиот магазин, Еванс истакнал дека не се надевал на ова признание, но, откако веќе го доби, …

Повеќе »

(ФОТО) Симона Халеп суспендирана поради допинг!

Симона Халеп, една од најдобрите тенисерки во светот, е привремено суспендирана бидејќи била позитивна на допинг тестот на овогодинешниот УС Опен.Меѓународната агенција за тениски интегритет соопшти дека романската тенисерка е суспендирана поради позитивен тест од Отвореното првенство на САД. Според Агенцијата, Халеп доставила примерок кој бил поделен на А и …

Повеќе »

(ФОТО) 15+ чудни сцени кои луѓето ги фатија и решија да ги споделат со сите, некои се навистина бизарни

Некои од овие фотографии навистина добро ќе ве насмеат! 😃 1. Она кога навистина ти треба кафе… 2. Колку подолго ја набљудувате оваа фотка повеќе ќе ве збуни 3. Ова е сигурносен пропуст! 🤣 4. А, чија била оваа генијална идеја? 5. Како воопшто да се дојде до ова? 6. …

Повеќе »

(ФОТО) НЕПРЕПОЗНАТЛИВ ИЗГЛЕД – Дали го препознавате некогаш најдобриот фудбалер во светот? Фотографиран е на одмор на Ибица!

Познатиот бразилски напаѓач Роналдо (45) деновиве е снимен на одмор со неговата 13. години помлада девојка Селина Локс. Бразилецот одмара на Ибица, а фановите ширум светот биле изненадени од неговата форма. Имено, поранешниот најдобар светски фудбалер многу се здебелил откако се повлече од фудбалот. Денеска е сопственик на шпанскиот прволигаш …

Повеќе »

Карактеристики на телото кои ги имаат само мал број луѓе во светот – срце на десната страна, двоен палец, точки на јазикот…

Секој има нешто на себе што ги прави посебни. Сепак, длабоко во себе, имаме многу сличности кои не поврзуваат како вид. Луѓето се 99. проценти идентични на генетско ниво поради нашите заеднички предци и составот на геномот. Затоа, разликата од еден процент може да доведе до фантастични варијации во изгледот, …

Повеќе »