4 причини зошто Италијанците живеат над 100 години: Доколку сакате да бидете здрави до старост, применете го ова

Дали сакате да доживеете стота? Внимавајте на советите што ни доаѓаат од Италијанците, бидејќи жителите на Сардинија имаат правила за долговечност
Сардинија е една од петте светски „сини зони“, места ширум светот каде што е забележано дека луѓето живеат повеќе од 100 години.

Која е тајната на долговечноста на овие луѓе, дознајте во продолжение:


1. За храна го користат само она што доаѓа од нивната клима
Месото се користи ретко, а голем дел од храната на Сардинија е локално одгледувана и генерално без пестициди, хормони, бои или шеќери.

Што јадат луѓето на Сардинија?
Зеленчук, зелен зеленчук, салати и супи од грав со анасон, фава грав, наут и домати.
Производи од козјо и овчо млеко, кои имаат антиинфламаторни својства и за кои е откриено дека го намалуваат лошиот холестерол.
Сардинско црвено вино од планинските региони, кое има повисоко ниво на полифеноли од повеќето други вина. Полифенолите се антиоксиданси кои можат да помогнат во заштитата од болести како дијабетес и срцеви заболувања.
Нивниот препознатлив леб, направен од цели зрна кои се богати со протеини и малку глутен, кој е главната состојка во италијанските тестенини.
Секојдневно се пие чај од чичок, за кој се верува дека го чисти црниот дроб.


2. Самите одгледуваат храна
Сардинците сакаат да бараат див аспарагус, диви зеленило, бобинки и печурки.
Во градината секогаш имаат: зелена салата, домати, босилок, магдонос и тиквички.


3. Јадат помалку
Сардинците сакаат да готват. Тие уживаат во сечкањето кромид, домати и пиперки додека го подготвуваат сосот за шпагети.
Постепено можете да стекнете навика да готвите дома. Ако работите со полно работно време, одвојте ги викендите за да готвите во серии или да подготвите оброци кои ќе траат два или три дена во текот на неделата.
Наместо готвењето да го гледате како работа, опуштете се и прифатете го процесот. Поканете го вашето семејство да помогне во чистењето и подготовката или поканете пријател да ја сподели забавата со чаша вино од Сардинија.

5. Се движат повеќе
Сардинците остануваат активни цел ден, особено во домашните работи. Тие се грижат за своите овци, кози, одржуваат градина, готват, чистат и се движат наоколу.
Иако најверојатно нема да пасете овци или да барате печурки, сепак можете да најдете начини да останете активни во текот на денот.
Ако седите цел ден пред компјутер, поставете тајмер на телефонот или паметниот часовник за интервали од 30 до 45 минути за да не заборавите да станете и да се истегнете или да прошетате за време на ручек.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Преподобен Александар

Преподобен Александар Роден е во Азија, школуван во Цариград. По завршувањето на школувањето се предаде …