Tag Archives: доктори

Починал Зафир Хаџиманов: Познатиот пејач и глумец ја загубил битката со корона вирусот

Зафир Хаџиманов (77), филмски актер, пејач и композитор, починал од вирусот корона. Како што неофицијално дознава ат бекградските медиуми, Зафир имал здравствени проблеми, поради што ги посетувал лекарите. Веројатно на тој начин го добил вирусот. Неговиот син Васил Хаџиманов е исто така позитивен на ковид, но тој нема никакви симптоми …

Повеќе »

Што лекарите никогаш не би јаделе?

Сè уште нема рецепт за совршено здравје, но има сè повеќе информации за тоа каква храна да јадеме ако сакаме да бидеме долговечни. Сега, експерти од различни области откриваат како се хранат, но и што воопшто не би јаделе. Појадок кој го сакаат цревата „Ова го нарекувам среќен оброк за …

Повеќе »

Започнува производството на вакцината „Спутник V“ во спреј

Назалната верзија на вакцината „Спутник V“ исто така ќе се состои од две компоненти, но во форма на спреј, а ќе ја даваат само лекарите, изјави заменик-градоначалникот на Москва за социјален развој, Анастасија Ракова. „Тоа е истата двокомпонентна вакцина Спутник V, само што ќе има специјален спреј во кутијата. Пациентите …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Забава“ во сала за операции во Србија: Пациентот на маса, свират „народњаци“ а лекарите пеат

Необично видео од операционата сала на болницата во Прибој ги шокирала корисниците на социјалните мрежи. На видеото се гледа како пациент лежи на операционата маса и заедно со медицинскиот персонал го пее хитот на Сафет Исовиќ „Sve behara“, додека лекарите го оперираат. Медицинските сестри, веројатно обидувајќи се да го смират …

Повеќе »

(ВИДЕО) Докторите порачуваат: „Неуморно се бориме за здравјето и животот на сите пациенти“

Здравствените работници неуморно го даваат својот максимум во третманот и грижата за пациентите. Капацитетите на болниците се веќе преполнети, а динамиката на излекување и прием на нови пациенти е се потешко одржлива. Целиот медицински персонал е преморен, но тие не се откажуваат во грижата за нашите пациенти. Во видео обраќање, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Светот гледа таа не трепнува: Трудница трча во 9. месец на бременост!

Снимката од 28-годишната Макена Милер како трча во деветтиот месец од бременоста стана вирален хит. Оваа Американка трчала пет до шест пати неделно во текот на целата нејзина бременост, но во првите месеци била загрижена како ќе се одвива сето тоа во последното тромесечје. Сепак, таа му рекла на својот …

Повеќе »

(ФОТО+ВИДЕО) ИСТОРИСКИ МОМЕНТ: Како се одвиваше првата трансплантација на срце во Македонија?

„Вредните раце и паметните глави на нашите врвни стручњаци на чело со Проф. Др. Сашко Јовев, во оваа вонредна состојба направија чудо….испишаа историја!!!“ Првата трансплантација на срце што беше изведена ноќеска на Клиниката за државна кардиохирургија е успешна, објави на Фејсбук министерот за здравство Венко Филипче. „Трансплатацијата успешна! Ова е …

Повеќе »

(ФОТО) Гевгелиски доктори со акустичен концерт ги поддржаа своите колеги!

Стиховите „Чукни во дрво, вистина е, надвор е пролет, живи сме“ е метафорична порака со која сакаме да изразиме поддршка и благодарност до нашите колеги доктори кои во моментот се во првите борбени редови против коронавирусот. Вака гласаа зборовите на младите гевгелиски стоматолози Александар Петковски и Томе Каркалашев кои со …

Повеќе »

(ВИДЕО) ШОК СНИМКИ ОД КИНА: На двајца лекари од Вухан корона вирусот им оставил драстични промени – Ова никој не го очекувал!

Двајца кинески лекари кои биле сериозно болни од „Ковид-19“ откриле дека кожата им потемнела откако се опоравиле од болеста. Д-р Џи Фан (42) и Д-р. Ху Вајфенг (42) се заразиле со коронавирус во јануари додека лекувале пациенти во болницата во Вухан. Потемнувањето на нивната кожа се должи на хормоналните нерамнотежи …

Повеќе »