СЕЗОНАТА ЗАПОЧНА – Откриено зошто луѓето имаат повеќе настинки и грип во зима

Заладувањето е во воздухот и сите знаете што значи тоа – сезона е на настинки и грип, кога сите што ги познавате се чини дека одеднаш киваат, кашлаат или имаат треска.
Речиси како оние досадни бактерии на настинка и грип да се вртат со првата експлозија на зимското време. Вирусите се присутни во текот на целата година, но луѓето повеќе добиваат грип во зима. Се прашувате зошто е тоа така?
Научниците кои стојат зад новата студија можеби откриле биолошка причина зошто добиваме повеќе респираторни заболувања во зима. Излегува дека самиот ладен воздух го оштетува имунолошкиот одговор кој се јавува во носот, пишува CNN.
„Ова е првпат да имаме биолошко, молекуларно објаснување за фактор во нашиот вроден имунолошки одговор кој се чини дека е ограничен од пониските температури“, рекол ринологот Др. Зара Пател, професор по отоларингологија и хирургија на глава и врат на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско.
Всушност, намалувањето на температурата во носот за само 9 степени убива речиси 50% од милијардите клетки кои се борат против вирусите и бактериите во ноздрите, според студијата објавена во вторникот во The Journal of Allergy.

This image has an empty alt attribute; its file name is grip-2.jpeg
„Студениот воздух е поврзан со зголемена вирусна инфекција бидејќи во суштина изгубивте половина од имунитетот само поради тој мал пад на температурата“, вели ринологот др. Бенџамин Блајер, директор за преведувачко истражување на отоларингологија во Масачусетс око и уво.
За да разберат зошто тоа се случува, Блајер и неговиот тим и коавторот Мансур Амиџи, кој претседава со одделот за фармацевтски науки на Универзитетот Североистерн во Бостон, тргнаа во „лов на научни докази“.
Респираторен вирус или бактерија влегува во носот, главната точка на влегување во телото. Предниот дел на носот веднаш го открива микробот, долго пред задниот дел од носот да биде свесен за натрапникот, открил тимот.
Во тој момент, клетките што го обложуваат носот веднаш почнуваат да прават милијарди едноставни копии од себе наречени екстрацелуларни везикули или ЕВ.
„ЕВ не може да се делат како клетки, туку се како мали мини верзии на клетки специјално дизајнирани да ги убиваат овие вируси. ЕВ делуваат како мамки, така што сега кога го вдишувате вирусот, вирусот се држи до тие мамки наместо да се залепи за клетките“, рекол тој.
Тие мини верзии на клетките потоа се ослободуваат во носната слуз, каде што престануваат да ги напаѓаат бактериите пред да стигнат до нивната дестинација и да се размножат.
„Ова е еден од, ако не и единствениот дел од имунолошкиот систем што го остава вашето тело да се бори против бактериите и вирусите пред тие навистина да влезат во вашето тело“, рече Блајер.
Откако ќе се создадат и дисперзираат во носните секрети, тогаш непријателските бактерии почнуваат да се ројат.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

НЕ Е ЗАДОВОЛНА – Ескорт дама смета дека мажите се се’ полоши во кревет: Ги набројала нивните грешки

Ескорт дамата Катја Кортез верува дека мажите се се полоши во кревет, вклучувајќи ги и …