Tag Archives: истражување

(ВИДЕО) Снимка од мистериозно суштество во морето ги збунило и вознемирило и’ експертите

Снимка од чудно суштество забележано како плива во близина на мост во Јужна Каролина ги обиколи социјалните мрежи, а луѓето се прашуваат за какво суштество се работи. Виралното видео покажува мистериозно суштество како плива во морето во близина на островот, но не е јасно за каков вид станува збор. Иако …

Повеќе »

НЕВЕРОЈАТНО – ПСИХОЛОЗИТЕ ОТКРИЛЕ ДЕКА БОГАТИТЕ ГИ ИМААТ ОВИЕ ПЕТ КАРАКТЕРИСТИКИ И ЗАТОА СЕ „ПОЛНИ СО ПАРИ“: Студијата открила какви заеднички карактеристики имаат!

Психолозите ја испитуваа врската помеѓу богатството и личноста за да идентификуваат пет клучни карактеристики на богатите.Семејството Рој, кое е во центарот на серијата „Succession“ на HBO, прикажува егоистична, нарцисоидна и одмаздољубива група милијардери, но прашањето е дали тоа е реалистично прикажување на милијардери? Студијата, спроведена од група научници од Факултетот …

Повеќе »

Докажано е дека една вообичаена навика го забавува стареењето

ДА БИДЕМЕ физички активни е еден од најдобрите подароци што можеме да му ги дадеме на нашето тело, односно здравјето. Тоа е и еден од златните клучеви за „добро“ стареење, велат експертите. Имено, оваа вообичаена навика за редовна физичка активност би можела да биде значајна за одржување на долговечноста. Барем …

Повеќе »

Ова се ПРОФЕСИИ во кои НАЈМНОГУ СЕ ИЗМАМУВА: Откријте дали и вашата е на ЛИСТАТА!

Истражувањето открило во кои сектори е најчесто застапена измамата.Истражувањето на веб-страницата „Illicit Encounters“ открило дека банкарите и вработените во финансискиот сектор се меѓу оние кои најчесто практикуваат неверство, се вели во извештајот објавен во „The Independent“. Оваа платформа им овозможува на венчаните да најдат љубовник или љубовница на интернет, а …

Повеќе »

Дали има идеална разлика во годините меѓу романтичните партнери? Еве што велат новите истражувања

Ако воопшто можеме да планираме љубов, ова би можело да биде идеалната разлика во годините Според најновото истражување – колку е поголема разликата во годините, толку е поголема шансата за разделба. Најидеалните односи се меѓу врсниците. На Универзитетот Емори во Атланта била спроведена студија во која учествувале 3.000 испитаници. Експертите …

Повеќе »

Многумина од нас ја прават оваа ГРЕШКА: Една навика ни носи несоница најмалку 3 ЧАСА

Научниците објаснија што треба да се направи за да се врати нормалниот режим на спиење… Некои луѓе гледаат телевизија пред спиење, други читаат, трети – а повеќето од нив – се дружат на социјалните мрежи. И тогаш не можат да спијат. Причинската врска помеѓу телефонот и несоницата ја открија научници …

Повеќе »

Најздрави земји за живеење: Словенија на четврто место, а каде е Македонија?

Веб-страницата money.co.uk спроведе истражување на тема најздрави животни средини на планетата, односно најздрави земји. Од земјите од регионот, Словенија е на четвртото место, додека Србија е на деветнаесетото место. Истражувањето за тоа во кои земји се најздрави за живеење е спроведено на глобално ниво, при што се земени предвид сите …

Повеќе »

ПОПУЛАРНА ДЕСТИНАЦИЈА – Јавниот превоз во овој град на туристите им го „го олеснува животот“, прогласен е за најдобар во светот

Магазинот „Time Out“ ја претстави листата од 19 градови во светот со најдобар јавен превоз што ќе им го олесни животот на туристите, а Берлин води на листата. Благодарение на паметните телефони и различните апликации кои помагаат во навигацијата, снаоѓањето по улиците на странските градови е полесна, а за многумина …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРИКАЗНАТА ГИ ОСТАВИЛА БЕЗ ТЕКСТ – УМИРАЛА 27 МИНУТИ, А ПОТОА СЕ ВРАТИЛА МЕЃУ ЖИВИТЕ: Жена напишала 1 збор на лист хартија кога се разбудила од клиничка смрт!

Не е толку ретко да се појави некој „кој воскреснал од мртвите“, односно кој бил клинички мртов одреден период, а потоа оживеал, а таков е случајот со Тина Хајнс. Таа добила срцев удар во февруари 2018 година и покрај сите напори на нејзиниот сопруг Брајан да ја оживее, таа починала. …

Повеќе »