Tag Archives: причини

ЗАЕДНИЧКИОТ ЖИВОТ може да биде чекор до БРАК или до УНИШТУВАЊЕ: Кога е ВИСТИНСКОТО време да го направите тоа?

Пред да се одлучите за некој голем чекор како што е заедничкиот живот, постојат прашања и дилеми кои треба да ги решите, за да не се одрази на вашиот однос со партнерот. Познато е дека врската на секој пар минува низ неколку фази, а како најсериозна се смета одлуката за …

Повеќе »

(ФОТО) ЕКСПЕРТ ЗА МАКЕДОНСКИОТ АВТОБУС КОЈ СЕ ЗАПАЛИЛ: Изненаден е од две работи поврзани со несреќата, посебно свртел внимание на улогата на полицијата

БУГАРСКИОТ сообраќаен експерт и претседател на Сојузот на возачи за авто-мото обука, Јонко Иванов, ја коментирал трагедијата на автопатот Струма, каде во запален автобус загинаа најмалку 46. лица. Тој појаснил дека на патот на кој се случила несреќата има многу свиоци со спуштања и искачувања, а максималната брзина е 120 …

Повеќе »

Немате желба за секс? Откријте што може да биде проблемот!

Губењето на желбата за секс е чест проблем кој влијае на многу жени во одреден период од нивниот живот. Губењето на желбата за секс често се поврзува со проблеми во врската, но може да биде индикација за основниот медицински проблем. Сексуалната желба кај секого е различна и не постои „нормално“ …

Повеќе »

Грците се најдобри љубовници на светот? Тие го носат епитетот врвни заводници благодарение на ОВА!

Истражувањето покажало зошто Грците се најдобри љубовници Грците се најдобри во кревет, а епитетот врвни заводници и љубовници се должи на здравата медитеранска исхрана, покажале истражувањата. Тие се „шампиони“, а кога се во прашање сексуалните навики, дури 87 отсто од возрасните водат љубов барем еднаш неделно, што е повеќе од …

Повеќе »

ЗОШТО СЕ БУДЕТЕ НОЌЕ А КИЛОГРАМИТЕ СЕ ЛЕПАТ? Ова се добро познати причини за несоница по педесеттата година од животот

Ако имате над 50. години, веројатно веќе сте свесни за промените во вашето тело, метаболизам и здравје. Варењето и чувството за вкус на храната стануваат поинакви, килограмите полесно се „лепат“ од порано. Експертите велат дека и неколку чаши вино ќе не „удираат“ како чекан ако сме постари од 50. години, …

Повеќе »

По расправија со партнерот доаѓа интимен однос? Еве зошто е тоа така!

Колку пати во филмовите сте виделе љубовен пар да заврши во кревет по расправија? Колку пати во животот ви се случило ова? Што се случува со нашето тело кога сме лути? Се зголемува нивото на кортизол (хормон на стрес), се забрзува работата на срцето, се зголемува нивото на тестостерон кој …

Повеќе »

Мажите навеле ситуации поради кои се „оладиле“ од своите сопруги

На почетокот на бракот се е таман и се оди одлично. Меѓутоа, по неколку години заеднички живот, желбата за партнерот полека исчезнува. За жал, оваа судбина ја делат повеќето парови, но зошто? Мажите решиле да проговорат на оваа тема, а најмногу се согласиле за три работи: „Сексот станува како должност“ …

Повеќе »

ИСТРАЖУВАЊЕ ПОКАЖАЛО: Убавите луѓе имаат помалку среќа во љубовта

Социолозите од Универзитетот Харвард откриле дека привлечните луѓе често имаат потешкотии да останат во долги врски. Во едно неодамнешно големо истражување, тие сфатиле дека убавите луѓе можат побрзо да најдат партнер, но тешко им е целосно да се посветат на врската. Водачот на истражувањето Кристина Макеламс сакала да го истражи …

Повеќе »

РЕШЕНИЕ – Зошто ни се случуваат грчеви во мускулите во сон и како да ги спречиме?

Ноќните грчеви во нозете погодуваат до 60 проценти од возрасните. Тие понекогаш се нарекуваат грчеви во мускулите и се јавуваат кога еден или повеќе мускули на ногата ненамерно ќе се затегнат. Грчевите во нозете за време на спиењето се почести кај жените и постарите лица, и најчесто влијаат на гастрокемиус …

Повеќе »