БИ МОЖЕЛЕ ДА СЕ ИЗНЕНАДИТЕ – Истражувањето за бракот открило кој е повеќе склон кон изневерување – жените или мажите?

Најголемиот број љубовни врски се случуваат на работното место, дури 55 отсто од испитаниците на едно неодамнешно истражување тврдат дека првиот пат надвор од бракот биле со колега од работа. Исто така, ова истражување открило кој повеќе изневерува денес, жените или мажите.
Денеска жените изневеруваат речиси во иста мера како и мажите, покажуваат истражувањата. Најновата статистика покажува дека повеќе од половина од мажите ги изневеруваат своите поубави половини, дури 57 отсто од нив.
Дека ни жените не се далеку од таа бројка, говори податокот дека 54 отсто од нив признале брачно или неверство во врска. Понатаму, тие се оние кои бараат развод почесто од мажите. Доволно е да се спомене дека во просек 71 отсто од разводите се иницирани од жени.
Загрижува податокот дека дури 53 отсто од денешните бракови завршуваат со развод, потенцијално поради откривање на неверство.


Па зошто жените изневеруваат? 69 отсто од нив признале дека одлучиле да изневерат бидејќи повеќе не добиваат подароци или знаци на внимание од партнерот.
Подароците и другите убави гестови прават жените да се чувствуваат ценети, сакани и ценети. Тие ја перципираат скржавоста и заборавеноста на своите партнери така што повеќе не им е грижа и тоа ги тера среќата да ја бараат на друго место, пишува британски Express.


Фoтo: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: На денешен ден во 2010 година почина истакнатиот македонски карикатурист Делчо Михајлов

Делчо Михајлов е роден на 27 ноември 1947 година во Скопје. Тој беше македонски карикатурист, …