Што значат БЕЛИТЕ ТОЧКИ на ноктите? Овие можат да бидат причините

Белите точки на ноктите многумина можат да ги забележат
Исто како и вашата коса (која е направена од истиот протеин), вашите нокти исто така може да покажат одредени здравствени проблеми.

Ако се случи една од тие промени да се бели дамки, тоа може да биде знак дека треба да забавите или да се одморите од маникирот.


Што се белите точки на ноктите?
– Белите дамки (технички наречени пунктатна леуконихија) се дефинирани со кератин наслаги на плочката на ноктите – објаснува Пол Џарод Френк, познат козметички дерматолог од Њујорк, пишува Real Simple. Тој истакнува дека таквите линии можат да бидат попречни или надолжни.

Што предизвикува бели дамки на ноктите?
Спротивно на популарното верување, веројатно не е недостаток на калциум.
– Белите дамки на ноктите се типично знак за оштетување на подлогата на ноктите поради сувост или траума. Луѓето кои грицкаат нокти имаат тенденција да ги добијат овие бели дамки, како и оние кои често прават маникир со гел. Многу ретко тоа ќе биде недостаток на одредени минерали како цинк и калциум – објаснува д-р Френк.


Тој додава дека некои бели дамки можат да бидат предизвикани од автосомниот ген кој е наследен (состојба наречена тотална конгенитална леуконихија), додека други може да укажуваат на габична инфекција или алергиска реакција на состојките на акрилни или гел-лак за нокти. Вториот најверојатно ќе изгледа како „расфрлани“ бели точки, додека траумата треба да биде едно концентрирано место.

За да ги одржувате ноктите чисти, д-р Френк предлага да ги одржувате хидрирани, да избегнувате грицкање нокти и да правите паузи помеѓу маникир.


Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Нутритивни причини зошто да пиете чоколадно млеко

За децата чоколадното млеко секогаш претставува најголема радост преточена во чаша, нема дете што не …