Tag Archives: нокти

Експертите предупредуваат на нов симптом на омикрон кој може да се забележи на кожата

Експертите од Американскиот центар за контрола и превенција на болести укажале на некои помалку познати симптоми на напрегање на омикрон кои се појавуваат на кожата, усните и ноктите и поради кои пациентите треба да побараат лекарска помош. Тие наведуваат дека еден од симптомите на омикронската инфекција може да биде бледа, …

Повеќе »

Ако имате вертикални набори на ноктите, еве што може да значи – тврди дерматолог

Ноктите изгледаат како дел од телото со кој ништо посебно не може да се случи. Тие растат, ги сечеме, понекогаш ги бојадисуваме и изгледа дека тоа е се. Сепак, ноктите можат да ни дадат увид во целокупното здравје. Ако нешто се случи во нашето тело, нашите нокти би можеле да …

Повеќе »

Морската сол ги спасува ноктите, а со три капки лимон ќе се случи чудо

Кршливи нокти држете во солена вода со малку сок од лимон. Ако некој ви спомне лимон, маслиново масло и морска сол, најверојатно прво ќе помислите на медитеранската исхрана, но овие состојки се идеални и за нега, особено за суви нокти склони кон кршење. Доволно е да капнете малку масло врз …

Повеќе »

Експертите идентификувале 5. промени на ноктите што укажуваат дека можеби сте прележале Ковид 19

Експертите тврдат дека можете да утврдите дали сте прележеле на ковид -19 ако внимателно ги погледнете вашите нокти, пренесува „NY Post“. За време на пандемијата, голем број луѓе пријавија невообичаени промени во ноктите на рацете, а медицинските работници истакнуваат дека ноктите се слични на кожата по тоа што можат да …

Повеќе »

Симптоми на болести кои се гледаат на ноктите

Ноктите кажуваат многу за нашето здравје затоа што можат да покажат знаци на многу болести, меѓу кои се проблеми со црниот дроб, белите дробови, срцето. Затоа, сите промени во ноктите не треба да се игнорираат. Бледи нокти Многу бледи нокти можат да бидат знак на сериозни болести. Овие вклучуваат анемија, …

Повеќе »

Дали сте забележале хоризонтални вдлабнатини на вашите нокти? Еве на што можат да укажуваат!

ВО ВРЕМЕ на пандемијата на коронавирусите, откриени се голем број нови, понекогаш невообичаени знаци и симптоми на ковид-19. Експертите неодамна откриле хоризонтални вдлабнатини на ноктите на поединци што би можело да покаже дека тие го преболеле ковид 19, пишува Independent. Британскиот епидемиолог, професор Тим Спектор, главен истражувач на апликацијата Zoe …

Повеќе »

Сакате да имате здрави очи, убава кожа и добра крвна слика? ЈАДЕТЕ ЈАЈЦА!

Ако сакате да имате здрави очи, убава кожа и добра крвна слика, јадете јајца. Сè што сè уште треба да знаете за јајцата, открива Милка Раичевиќ, нутриционистка. Некои луѓе ги сакаат за појадок секое утро, некои ги јадат еднаш годишно, но Велигден е време кога никој не може да им …

Повеќе »

ЗА ЈАКИ НОКТИ пресуден е еден ВИТАМИН, а ќе го пронајдете во ова ОВОШЈЕ!

Јачината на вашите нокти зависи и од квалитетот на храната што ја внесувате во вашето тело. Дали ви пукаат ноктите? Лошата исхрана е главната причина. Затоа треба да земете предвид не само лак или нивно надоградување, туку и правилна исхрана. Меѓу храната што дефинитивно треба да ја вклучите на менито, …

Повеќе »

Овие промени на ноктите можат да упатуваат на дијабетес

И покрај тоа што многумина страдаат од дијабетес, шокантно е што повеќето луѓе не се ни свесни дека имаат пред-дијабетес. Ова е причината зошто Клиниката Мајо сугерира да се запознаете со симптомите што укажуваат на оваа состојба. Некои од симптомите што можат да укажат на сериозна нерамнотежа на шеќерот во …

Повеќе »