Tag Archives: научници

(ВИДЕО) „Еден е жив, дали некој знае нешто за ова“: Морничаво видео кое и научниците ги оставило во чудо

Глетка што ретко се гледа Новозеланѓанецот од Окланд ги шокирал корисниците на Интернет ширум светот, но и експертите. Имено, тој објавил видео од неколку чудни суштества кои личат на инсекти. „Мајка ми го најде ова на подот од кујната. Еден е сè уште жив. Дали некој знае што е тоа? …

Повеќе »

Научници: „Реакција на ковид која можеби не води до победата!“

Имунолошкиот одговор предизвикан од јужноафриканскиот вид коронавирус може да се покаже клучен за победа над вирусот и неговите мутации, откриле научниците. Вирусологот Пени Мур била меѓу првите научници кои истакнале дека видот на коронавирус идентификуван во Јужна Африка може да избегне одговор на имунолошкиот систем формулиран од оригиналниот вирус. Затоа, …

Повеќе »

Норвешки научници: Вакцината АстраЗенека предизвикува згрутчувања на крвта

СПОРЕД студија на универзитетската болница „Рикшоспиталет“ во Осло, силен имунолошки одговор по вакцината АстраЗенека довело до тоа тројца здравствени работници да добијат згрутчување на крвта, од кои едниот починал. Оваа вест беше објавена утрово од норвешката новинска агенција NTB, пред ЕМА да го објави својот извештај. „Ние веруваме дека ова …

Повеќе »

НАУЧНИЦИТЕ НА АРКТИКОТ ПРОНАШЛЕ ЗАМЕНА ЗА АНТИБИОТИЦИ – Сега прават база на вируси кои би можеле да помогнат во лекувањето на многу болести

Научниците од рускиот институт за експериментална медицина започнале да прават база на податоци за вируси собрани на Арктикот и Антарктикот, што може да се користи за лекување на заразни болести против кои антибиотиците повеќе не функционираат. Артеми Гончаров, раководител на лабораторијата за функционална геномика и протеомика на микроорганизми во Институтот, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЕНИГМА ВО ЦРКВА ВО ЧЕРНОБИЛ: Во храмот на Свети Илија радијацијата никогаш не е зголемена – научниците не можат да го објаснат феноментот!

Само на едно место на територијата на разурнатиот регион на Чернобил, законите на природата ја изгубиле својата сила – во црквата Свети Илија. За разлика од околината, во внатрешноста на sидовите на црквата, уредите за мерење на радиоактивноста покажуваат апсолутно дозволено ниво на зрачење, кое не се зголемило дури и …

Повеќе »

Конечно откриено колку трае имунитетот после заразувањето со ковид

Авторите на студијата, објавени во списанието „Science“, откриле колку долго трае отпорноста на организмот кон коронавирусот по инфекција со ковид. Студија објавена во списанието „Science“ откри дека имунитетот кон коронавирусот обично трае најмалку осум месеци по инфекцијата, а потенцијално може да трае значително подолго, пишува „The Washington Post.“. Студијата открива …

Повеќе »

Научниците тврдат дека нашле лек кој го спречува ширењето на корона за 24. часа

Тимот бил предводен од д-р Ричард Племпер, кој исто така открил дека лекот е добар во борбата против сезонските вируси. Истражувачи од Државниот универзитет во Џорџија тврдат дека откриле антивирусен лек кој се зема орално и спречува заразените лица да го шират коронавирусот на здрави луѓе во рок од 24. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Глумецот тврди дека за корона му кажале уште во 2011. година

Филмот „Зараза“ од 2011 година денес изгледа како пророштво. Филмот го следи појавувањето на нов вирус со необични симптоми, кој брзо се шири. А сега, во интервју за странски медиуми, актерот Џад Ло истакнал дека вакво нешто, како што е короната, веќе се очекувало да се случи со човештвото во …

Повеќе »

ГЕРМАНСКИ НАУЧНИЦИ ОТКРИВААТ: Овој напиток помага во борбата против корона!

ГРУПА научници од Универзитетската болница во Есен откриле дека чаевите од одредени растенија имаат силно влијание и можат да ја потиснат активноста на вирусот корона, пренесуваат светските медиуми. Вирусолозите ги инкубирале клетките на коронавирусот со билни чаеви направени од жалфија, перила и коријандер. Додека ги подготвувале чаевите, се погрижиле течноста …

Повеќе »