(РЕЦЕПТ) Идеја за појадок (или десерт): Леб од темно чоколадо и банана

Ви претставуваме рецепт за идеален и вкусен појадок со додаток по ваш избор
Овој појадок е исклучително хранлив, поради неговите состојки и текстура, а доколку сакате да му додадете повеќе протеини, тоа можете да го направите со специфичен протеински прав по ваш избор.
Состојки:
3 зрели банани
2 јајца
½ чаша обичен јогурт
⅓ чаша мед
1 лажичка екстракт од ванила
1 лажичка сода бикарбона
1 чаша пченично брашно
½ чаша темно какао во прав
½ чаша чоколадо
Подготовка: загрејте ја рерната на 180˚C. Во среден сад изгмечете ги бананите. Во смесата измешајте ги јајцата, јогуртот, медот, екстрактот од ванила и содата бикарбона. Додадете брашно, темно какао во прав и измешајте. Додадете ги парчињата чоколада и нежно вмешајте во смесата. Истурете го тестото во подмачкана тава за леб 23 x 12 см. Печете околу 45 минути или додека чепкалка за заби не излезе чиста од центарот на лебот. Оставете да се излади 15. минути пред послужување!

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

,,Гласна тишина” – самостојна изложба на младата визуелена уметница Мартина Спасовска

Вечерва со почеток од 20:00 часот во фоајето на Центарот за Култура Трајко Прокопиев во …