Tag Archives: десерт

Научниците откриле зошто толку многу го сакаме чоколадото: Не е поради шеќерот!

Чоколадото е омилено уживање за многумина Дали сте и вие љубители на чоколадо, можете ли да го јадете неограничено и се прашувате што е толку неодоливо во овој деликатес? Истражувачите од Универзитетот во Лидс во Англија велат дека го пробиле кодот за тоа што го прави чоколадото толку неодоливо. Тие …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Домашно печиво со јаболки: Крцкаво уживање за недела

Од кујната на баба доаѓа сладок рецепт за сите оние на кои омиленото овошје во колачите им се јаболката. Потребно е: 200 мл млеко 1 јајце 10 гр квасец 350-400 гр брашно 1 лажичка шеќер малку сол 2 лажици масло Подготовка: Квасецот изронете го во млако млеко, додадете шеќер, а …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Идеја за појадок (или десерт): Леб од темно чоколадо и банана

Ви претставуваме рецепт за идеален и вкусен појадок со додаток по ваш избор Овој појадок е исклучително хранлив, поради неговите состојки и текстура, а доколку сакате да му додадете повеќе протеини, тоа можете да го направите со специфичен протеински прав по ваш избор. Состојки: 3 зрели банани 2 јајца ½ …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОСНО – Чоколаден колач која сите го обожаваме

Чоколадна торта која ќе ја обожавате, а е и посна. Состојки: За кората: 200 мл кисела вода 7 лажици брашно 3 лажици шеќер (по желба може и повеќе) 1 лажица џем 5 лажици посни бисквити, мелени 3 лажици мелени ореви 2 лажици маслиново масло 1 лажица какао половина прашок за …

Повеќе »

(ВИДЕО+Рецепт) Летно слатко кое го освои светот: Вистински летен десерт кој се подготвува за 10. минути!

Секој сака освежителни десерти, а особено во овие жешки денови, а ако самата подготовка не бара многу време и терени и пари, задоволството е уште поголемо. Овој десерт е исклучително популарен поради неговата лесна подготовка, а содржи и јогурт, што му дава посебен шарм и секогаш е добро решение кога …

Повеќе »

(ПОСНО) Какао колач со бадеми и лешници

Посен чоколаден десерт со бадеми и лешници. Состојки: – 125 гр печени излупени бадеми – 125 гр печени лешници – 130 гр кандиран ананас – 2 лажици какао – 1 лажица цимет – 100 гр пченично меко брашно – 170 гр мед – 30 гр шеќер – 2 кесички ванилин …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Десерт кој ќе ве освои на прв залак: Ледени коцки кои можат да бидат и посни и мрсни!

Ако сте започнале со постот имаме десерт кој ќе ве воодушеви… Потребно е: 300 гр шеќер 2,5 дл вода 125 гр маргарин/путер 200 гр чоколадо 400 гр медени бисквити 300 гр печени лешници Подготовка: Растопете го шеќерот со водата, а кога ќе зоврие додадете маргарин и чоколадо. Кога сè ќе …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мајка нарекле генијалка бидејќи на децата во исто време им го сервира главниот оброк и десерт!

Мајката и нутриционистка Емили Дингман објаснила зошто на децата секогаш им сервира десерт со главниот оброк, а родителите велат дека идејата е генијална. На видеото објавено на „ТикТок“, Емили ја објаснила својата филозофија дека всушност се обидува да ги научи децата да не ги поврзуваат слатките со посластица, односно награди. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Непечен десерт со „плазма“ готов за 15. минути

Состојки: 600 г мелена плазма 350 г шеќер во прав 1 кесичка ванилин шеќер 350 г маргарин 350 г сок од портокал 100 г мелени ореви или лешници ( Глазура: 100 г чоколадо или шлаг Подготовката можете да ја видите во видеото подолу: Фото: Принтскрин/Youtube.com

Повеќе »