Tag Archives: леб

Леб мора да конзумирате, но само овие три вида се ЕКСТРЕМНО ЗДРАВИ!

Избегнувајте леб од бело брашно и угодете му на вашето тело и здравје. Поради мноштвото нутриенти и хранливи материи, кои се клучни за здравјето на нашето тело, лебот е задолжителна храна што мора да ја консумираме во текот на денот. Сепак, многу е важно да консумирате здрав леб со здрави …

Повеќе »

Ова е најлошото несакано дејство од нејадењето леб, сугерира новата студија

Ако внимавате на телесната тежина, може да се држите подалеку од лебот, но тоа значи дека нема да ја добиете вистинската количина рафинирани зрна и, пак, доволно хранливи материи, објави Frontiers in Nutrition. Откако истражувачите ги прегледаа податоците собрани од Националното истражување за здравје и исхрана, сфатиле дека некои возрасни …

Повеќе »

(ФОТО) Вучиќ, на хауба, појадувал леб и мортадела – Луѓето не престануваат да се шегуваат!„Не се дава Србија!“

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА Србија, Александар Вучиќ, објавил фотографија на својот официјален профил на Инстаграм каде појадува со своите соработници на хаубата на автомобилот. „Најдобар појадок. Половина килограм леб за секого, мајонез, мортадела и домат. Подготвени да ги посетиме новите градилишта во Источна Србија”, напишал Вучиќ, кој сече домат на фотографијата. View …

Повеќе »

Како лебот со кисело тесто стана сè популарен?

Лебот претставува главна состојка во исхраната кај децата и возрасните. Во солена или блага варијанта, сè уште е најредовната консумирана храна. Постојат повеќе видовилеб, но исто така постојат и различни начини нанегово приготвување. Еден од најстарите начини во светот за подготовка на леб е со кисело тесто. Овој лебстанува повторно …

Повеќе »

На овој начин телото се буни: Знаци дека јадете премногу леб, а не се вишок килограми!

Лебот долго време се сметаше за главен виновник кога станува збор за дебелеење. Иако ова не е целосно точно, може да се претера и со оваа намирница. Лебот не е проблематичен само поради калориите, туку и поради обработените јаглехидрати кои предизвикуваат благо воспаление во организмот. Тие можат да бидат причина …

Повеќе »

КОМБИНАЦИИ НА ХРАНА КОИ СЕ УБИСТВЕНИ ЗА ОРГАНИЗМОТ: Овие намирници никогаш не треба да ги јадете заедно!

Нутриционистите тврдат дека изборот на храна е исто толку важен колку и комбинирањето на една со друга… Секој има различен вкус и сака понекогаш да јаде сосема различни комбинации на храна. Иако ова можеби ви изгледа безбедно, постојат неколку комбинации кои воопшто не е добро да се мешаат. Затоа водечките …

Повеќе »

(ВИДЕО) Одличен рецепт за сите генерации: Феноменална идеја за појадок, ужина или вечера!

Фантастичен оброк со преубав вкус… Потребно е: исечен стар леб За прелив: 2 јајца 100-150 гр сирење 1 лажица павлака 100 мл млеко 50 гр рендан кашкавал За филот: 200 гр шунка ретко исечена 150 гр листови кашкавал Подготовка: во чинија издробете го белото сирење, додадете јајца, павлака, млеко и …

Повеќе »

Добрите ефекти на лебот на организмот

Многу луѓе избегнуваат конзумирање леб, но изборот на правилен тип може да има позитивни ефекти врз вашите црева. И обратно, изборот на погрешен вид леб може да предизвика несакани ефекти. Изборот на вистинскиот вид леб може да има неколку изненадувачки ефекти врз вашите црева, пишува Eat This Not That. Го …

Повеќе »

Сакате да престанете да јадете леб? Можете да го замените со овие седум здрави намирници!

ЛЕБОТ е прилично едноставна храна, но факт е дека многумина не можат да замислат оброк без него. За жал, тој не е многу здрав. Треба да бидеме свесни дека повеќето лебови кои се продаваат се мешавина од рафинирано брашно, путер и шеќер и сето тоа може да ни наштети повеќе …

Повеќе »