Проекција на филмот „Мементо“ во Кинотека на Македонија

Денес, со почеток во 18:00 часот во Кинотека на Македонија ќе биде прикажан филмот „Мементо“.

МЕМЕНТО ја имаше својата премиера на филмскиот фестивал во Венеција. Набргу потоа, филмот се здоби и со награда на фестивалот САНДЕНС, како и со номинации за Оскар. Филмскиот автор Стивен Содерберг, со корени во независното и експериментално кино, ги препозна овие тенденции во МЕМЕНТО и се наметна како еден од главните промотери и подржувачи на филмов во филмските кулоари. И критиката одлично реагираше на втората кино-објава на браќата Нолан, потенцирајќи ја нелинеарната раскажувачка структура, издржаната глума и прецизната, внимателна режија. Во 2017 година, американскиот национален институт го препозна МЕМЕНТО како битен филм од почетокот на новиов милениум, селектирајќи го за кинотечно архивирање во официјалната-конгресна архива.


МЕМЕНТО
(Memento)
Игран филм, САД
2000, 113 мин, 35 мм
Режија: Кристофер Нолан (Christopher Nolan)
Сценарио: Џонатан Нолан (Jonathan Nolan)
Улоги: Гај Пирс, Кери Ен-Мос, Џо Пантолиано (Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano)
Директор на фотографија: Воли Фистер (Wally Pfister)

Леонард Шелби, поранешен истражител од социјалната служба, страда од тешка форма на амнезија. По преживеаната незгода, животот целосно му се менува. Тој постојано користи забелешки и писма, се опседнува со идејата за одмазда. Започнува и своевидна одмаздичка мисија – трага по човекот за кого верува дека ја убил неговата сопруга. Но дали е сè онака како што тој си претставува? Лавиринтот на сеќавања и случувања, полека но сигурно, започнува да се разоткрива…


Комплексниот филмски наратив Мементо е во самата своја суштина нео-ноар филм со елементи на мистерија и психолошка драма. Режисерот Кристофер Нолан го развил сценариото за филмот, адаптирајќи ја кратката новела потпишана од неговиот брат Џонатан Нолан. Главната улога ја толкува актерот Гај Пирс, родум од Австралија. Во филмот се појавуваат и Кери Ен-Мос и Џо Пантолиано, препознатливи во пошироката јавност по нивното учество во култниот филмски серијал МАТРИКС.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Вечерва во Кинотека на Македонија ќе се одржи проекција на документарниот филм „Време на бетон“

Во Кинотека на Македонија, вечерва со почеток во 20:15 часот, ќе биде прикажан македонскиот документарен …