После Азија и Европа Четкар продолжува со Американска турнеја

Професионалните активности на Македонскиот музички амбасадор, Владимир Четкар оваа есен се расппространети на 3 континенти!

Имено после концертите во Јужна Кореја, Македонија и Унгарија, Четкар заминува на Есенско-Зимска турнеја во САД каде ќе одржи концерти во Њујорк (Chelsea Table & Stage), Кливленд (Bop Stop at the Music Settlement), Чикаго( Skadarliya), Колумбус (Natalie’s Grandview), Сан Франциско (Black Cat Jazz Club) и Детроит (Aretha’s Jazz Café at the Music hall) каде ќе се претстави со својата авторска музика а ќе биде придружуван од Американски, Јапонски и Мексикански музичари.


Покрај овие концерти Четкар паралелно ќе го снима вториот дел од неговиот нов студиски албум кој ќе биде објавен во првата половина на 2024 а снимањeто со живи оркестрални делници ќе се случува во Чикаго и Милвоки во студијата Electrical Audio I Hi-Fi Studios.

Познатиот Њујоршки музички клуб Chelsea Table and Stage настапот на Четкар го најави без штедење на зборови:


‘Неговите редовно распродадени концерти ширум светот ќе ве остават маѓепсани и заведени од невероватната енергија и музички гениј на овој артист! Владимир Четкар е ретка врста на уметник во денешната музичка индустрија а неговиот белег е способноста да ги комбинира повеќето таленти кој ги поседува како композитор, гитарист, вокалист, аранжер, оркестратор и продуцент од највисока категорија, притоа создавајќи музика која ве прави да се чувствувате добро, музика која е елегантна и на која можете да играте. Ви гарантираме дека ќе ве расположи и дека ќе го стимулира вашиот мозок со нешто убаво за кое што можете да бидете спокојни.’

Фотографијата во прилог е изработена од Диоген Коста-Хаџи Милевски


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Вмрежување за промена

Денес во Галерија Матица, со почеток во 18:00 часот, во организација на Волонтерски Центар – …