Подготвени за дожд? Наредните неколку дена не излегувајте без чадор!

Дождот што предизвика бројни пооплави во западна Европа пристигна и кај нас, додуша поумерено, но еве што УХМР најавува за наредните денови:
Денеска се очекува променливо облачно и нестабилно време, а од пладневните часови и пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен пороен дожд, чести електрични празнења, силен ветер и услови за појава на град. Дневните температури ќе се движат од 26 до 36. степени.УВ=8
И за утре (понеделник) се најавува променливо облачно, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално и особено во планинските региони процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен пороен дожд, чести електрични празнења, силен ветер и појава на град. Дневните температури ќе се движат од 28. до 38. степени.УВ=7
Во вторник исто така ќе биде променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер претежно во западните планински делови. Минимална температура: 14°C до 21°C. Максимална температура: 27°C до 36°C.УВ=7.
Стабилизирање на времето и престанување на дождовите се предвидува дури од среда, како што најавува УХМР.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МАКЕДОНЕЦОТ ВИКТОР НАСТЕСКИ ОСТАНА БЕЗ РАБОТА НА БРОДСКА КОМПАНИЈА ПОРАДИ ПАСОШОТ!

Штетите од хаосот со личните исправи на македонските државјани, предизвикани од предавството на марионетската влада …