Tag Archives: ветер

УТРЕ подгответе се за дожд!

Oблачно и свежо со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат поројни и обилни (над 35 л/м2), а во југоисточните делови е можна и појава на грмежи. Ќе дува умерен ветер од источен и североисточен правец, особено претпладне. Во Скопје облачно со врнежи од дожд, пообилни претпладне. Ќе дува …

Повеќе »

УХМР од попладне до недела најавува нестабилно, со дожд и грмежи

Како што известуваат од УХМР од денеска попладне до недела под влијание на циклонска активност на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветар. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме, со интензивен пороен дожд, силен ветер, електрично празнење и град. Времето денес (12.08 2022 …

Повеќе »

(ВИДЕО) ХАВАИ – Бранови ја прекинале свадбата

Се додава дека продолжиле со церемонијата и го исчистиле нередот откако младенците си ги размениле заветите Изминатиов викенд огромни бранови го преплавија јужниот брег на Хаваите. Поплавени се куќи во крајбрежјето. Националната метеоролошка служба објавила дека силните бранови, некои високи и до шест метри, биле предизвикани од комбинација на силни …

Повеќе »

Какво време да очекуваме деновиве?

Од УХМР за наредните денови најавуваат облачно и нестабилно време… Денес ќе биде прoменливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме. УВ=7 До сабота ќе преовладува променливо облачно и нестабилно време, на повеќе места со пороен дожд и …

Повеќе »

Временска прогноза: Нагло заладување кое не враќа кон зимата

Најавите се случија – по топлите и сончеви денови ни претстојат ладни и дождливи Од УХМР најавуваат – Денес ќе има зголемена облачност, а кон крајот на денот и локални врнежи од дожд. Под влијание на влажна и студена воздушна маса утре времето ќе биде облачно, ветровито и значително постудено …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ТРАГЕДИЈА – ЛАРА БИЛА НЕГОВИОТ СВЕТ: Најблиските се збогуваат со таткото кој се удавил додека ја спасувал ќерка си

Српската дијаспора во Австралија е во шок, по смртта на Бранко Радуловиќ (49). Несреќниот човек се удавил на популарна плажа во Аделаида, обидувајќи се да ја спаси својата шестгодишна ќерка, која брановите ја однеле од брегот. Семејството и пријателите преку социјалните мрежи се простуваат од посветениот татко кој го дал …

Повеќе »

Подгответе се за снег и ладно: Еве што најавуваат од УХМР!

Пет дневната прогноза на УХМР навестува ниски температури, ладно и врнеѓи од снег, но и ветер – се чини дека зимата пристигна… Времето денес (вторник) ќе биде променливо облачно и студено. Претпладне главно на југоистокот се уште ќе има локални врнежи од дожд и снег. Ќе дува умерен, повремено засилен …

Повеќе »

Еве што од УХМР најавуваат за времето за наредните 5. дена

Следува период на постудено време во кое претежно во планинските делови ќе провејува снег. Постојната снежна покривка полека ќе се намалува со исклучок на Повардарието каде што ќе настапи релативно побрзо топење на снегот. Ниските температури не потсетуваат дека сме блиску до зимата, но да видиме што најавуваат од УХМР …

Повеќе »

Еве какво време да очекуваме во наредните 5. дена!

Денес и утре наутро ќе биде доста студено со утрински температури насекаде под нулата. Пообилни врнежи од дожд ќе има во сабота кога ќе биде и облачно. Од овие врнежи само на повисоките планини ќе има снег и дополнитѕелна снежна покривка, велат од УХМР Денеска (среда) наутро ќе биде студено, …

Повеќе »