Починал славниот глумец Џорџ Сегал

Американскиот актер Џорџ Сегал починал на 87-годишна возраст, се вели во изјавата на неговата сопруга Соња во вторникот.
„Семејството е скршено што мора да објави дека Џорџ Сигал почина утрово по компликациите предизвикани од операцијата за бајпас“, рекла Соња Сегал во изјавата испратена до Variety и Deadline Hollywood.
Сегал стана популарен во 60-тите и 70-тите години на минатиот век со своите драматични и комични улоги.
Тој глумеше со Ричард Бартон и Елизабет Тејлор во филмот Кој се плаши од Вирџинија Вулф и за тоа доби номинација за Оскар за најдобра споредна улога.
Неговите други значајни улоги беа во филмовите Брод на будали, Крал на стаорци и Допир на класата.
Во текот на 80-тите години тој не успеа да остане на списокот на актери за А-филмови, па се сврте кон телевизијата и „ситкомите“.
Покрај глума, тој исто така играше музика и свиреше банџо. Тој со неговиот Beverly Hills Unlisted Jazz Band настапил во њујоршкиот Карнеги Хол во 1981 година.


Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Среќен роденден Лазар Бараков !!!

Лазар Бараков е роден во Мокрино, Струмичко на 24 мај 1954 година. Тој е познат …