Tag Archives: легенда

(ВИДЕО+ФОТО) НЕЈЗИНОТО ИМЕ НИКОЈ НЕ ГО ЗНАЕ НО ПРЕКАРОТ ГО ПАМТАТ: Оваа жена ги разубавувала ручеците на сите Југословени – Благодарение на неа, и’ денес уживаме во вкусна храна!

КОГА ќе видат фотографија од оваа жена, повеќето нема да помислат на часови истражување, живот полн со жртва и напорна работа. Сепак, благодарение на неа, денес уживаме во вкусна храна. Името на Злата Бартл не значи ништо за многумина, но нејзиниот прекар веројатно ќе биде препознаен – таа е „тетка …

Повеќе »

Починал славниот глумец Џорџ Сегал

Американскиот актер Џорџ Сегал починал на 87-годишна возраст, се вели во изјавата на неговата сопруга Соња во вторникот. „Семејството е скршено што мора да објави дека Џорџ Сигал почина утрово по компликациите предизвикани од операцијата за бајпас“, рекла Соња Сегал во изјавата испратена до Variety и Deadline Hollywood. Сегал стана …

Повеќе »

Почина Драгољуб Ѓуричиќ – најпознатиот тапанар од овие простори

Познатиот музичар Драгољуб Ѓуричиќ (68) почина денес во болницата „Драгиша Мичович“ во Белград од последици на коронавирус Роден е во Цетиње на 10. февруари 1953. година. Свиреше во „Ју Група“, „Леб и сол“, „Кербер“ и беше тапанар на Здравко Чолиќ и Ѓорѓе Балашевиќ. Veliki Dragoljub. Takav je bio, kako mu …

Повеќе »

Починал легендарниот боксер

Поранешниот светски шампион во бокс Марвин Хаглер починал на 66-годишна возраст. Веста за смртта на „Чудесниот“ Хаглер, како што го доби прекарот, ја потврдила неговата сопруга Кеј Хаглер. “Жал ми е што морам да ја соопштам тажната вест. За жал, мојот сакан сопруг Марвин почина неочекувано во куќата во Њwу …

Повеќе »

ИН МЕМОРИАМ: Марина Пухариќ – нашата „Шеќерна“ – замина во вечноста!

На 66. годишна возраст вчера почина пејачката Марина Пухариќ. Друго добро познато и почитувано музичко име не замина одеднаш. Постои збор за познатата интерпретаторка на македонските староградски песни Марина Пухариќ, која публиката особено ја препозна преку популарната песна „Бело лице што го сакам“ или „Шеќерна“ како што ја нарекуваа. Македонските …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ЃОРЃЕ БАЛАШЕВИЌ НЕА ЈА САКАШЕ 40. ГОДИНИ: Големата љубов на Панонскиот морнар и Оливера прераснала во легенда – а била и инспирација за негова славна песна!

Познатиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ почина вчера на 67-годишна возраст. Во текот на неговиот живот, славниот панонски морнар сакаше една жена – неговата Оливера, а приказната за нивната љубов низ годините стана легенда, широко позната во поранешна Југославија. Во времето кога Оливера Балашевиќ учеше и живееше во домот, тој, како што …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Неверојатен перформанс: The Weeknd „го запалил“ Суперболот

Музичарот The Weeknd, ги оправда сите очекувања со својот настап синоќа на полувремето од Суперболот. За нешто помалку од петнаесет минути, The Weeknd извел медли на своите најголеми хитови – “Earned it”, “Cant feel my face”, “Starboy”, “Blinding lights”, “I Feel It Coming”, “The Hills” и “Save Your Tears”. Loving …

Повеќе »

Тажна вест: Почина Станислав Длака – Станче, гитаристот на „Бис Без“, основоположник на македонскиот рокенрол

„Синоќа (29.01.2021), тивко си замина уште еден „илинденец”. Уште еден Македонски рокенрол херој…..херој на некои многу поубави времиња….. Станислав Длака – Станче Пријателе, ти благодарам за твоето бесценето камче кое го вметна во создавањето на оваа наша Македонска држава……Ние, барем оние кои со гордост се сеќаваат на своите музички корени, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Починала глумицата Клорис Личман – позната како баба Ида од тв серијата „Малколм во средина“

Американската актерка Клорис Личман, добитник на Оскар за најдобра споредна женска улога во „Последната кино претстава“ (1971), како и девет Еми, вклучувајќи ја и улогата на баба Ида во серијата „Малком во средина“, починала во средата на 94-годишна возраст, соопштиле нејзините претставници. Таа почина од природна смрт во нејзиниот дом …

Повеќе »