Почина актерот познат по улогите во филмовите „Ослободување“ и „Супермен“

Актерот од ХОЛИВУД, Нед Бити, кој публиката најдобро го памети по улогите во филмовите „Ослободување“, „Супермен“ и „Мрежа“, почина на 83-годишна возраст.
Бити почина од природна смрт во неделата наутро во неговиот дом во Лос Анџелес меѓу членовите на семејството, изјавила неговата ќерка Блусм Бити за Холивуд репортер, а веста подоцна ја потврдија за медиумите и од неговата агенција Shelter Entertainment Group.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by LEON (@wwwjustleon)


Роден во Луисвил, Кентаки, Бити ја започна својата кариера во театарот, а своето филмско деби го имаше во 1972 година во „Ослободување“, во кој играа Бурт Рејнолдс, Џон Војт и Рони Кокс.


Тоа е страшна приказна за четворица средовечни пријатели од голем град кои одат на рафтинг кану во руралниот дел на северна Џорџија, на јужните падини на планините Апалачи, сакајќи да ја почувствуваат дивата река за последен пат, само неколку дена пред да ја скроти хидроелектраната и да ја претвори во мирно, досадно езеро.

Тој беше номиниран за Оскар за најдобра споредна машка улога во филмот „Мрежа“ од 1976. година, а исто така го глумеше и Отис во „Супермен“ во 1978. година.
Бити зад себе ги остави сопругата Сандра Џонсон и осум деца.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес роденден прославува нашиот познат оперски пејач Благој Нацоски

Благој Нацоски е роден на 18 мај 1979 година во Скопје. Тој е познат македонски …