Пет причини зошто водата е толку добра за нашето тело

Нема да се изненадите ако ви кажеме дека водата е здрава за вашето тело. Има 0 калории и шеќер за разлика од другите пијалоци, а без редовна хидратација човечкото тело едноставно не е во состојба да функционира.

Има многу придобивки од конзумирањето на вода, ова се некои од нив.


Пиењето вода ја намалува веројатноста за инфекција
Водата носи кислород до клетките на нашето тело и на тој начин му овозможува да функционира. Не е случајно што лекарите секогаш им препорачуваат на пациентите да не забораваат редовно да земаат течности, бидејќи тоа е најбезбедниот начин за зајакнување на нивниот имунитет. Конзумацијата на вода е особено неопходна за да се избегнат инфекции на мочниот меур и бубрезите.

Водата е клучна за нашата концентрација
Нашето тело се состои од 75% вода, а оваа супстанца сочинува дури 85% од мозокот. Ако мислите дека ќе работи исто толку добро ако сте дехидрирани, многу грешите. Поради оваа причина, не е тешко да се разбере зошто честото внесување вода е клучно за добра концентрација.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

,,Гласна тишина” – самостојна изложба на младата визуелена уметница Мартина Спасовска

Вечерва со почеток од 20:00 часот во фоајето на Центарот за Култура Трајко Прокопиев во …