Tag Archives: мозок

РЕДОВНО КОНЗУМИРАЈТЕ ГИ – Овие намирници се најдобри за здравјето на мозокот

Храната што ја јадете може да има значително влијание врз способноста на нашиот мозок да функционира добро, па дури и да развие нови мозочни клетки. Неврологот др. Роберт Лав, кој е специјализиран за помагање на луѓето да ја спречат Алцхајмеровата болест преку научни истражувања и практични совети за исхрана, открил …

Повеќе »

Оние кои еднаш изневериле ќе го направат тоа повторно: Експертите дале научно објаснување

Тоа не е само мит или популарно верување Луѓето кои ги изневерувале своите партнери во минатото имаат поголема веројатност да го сторат тоа повторно во споредба со оние кои отсекогаш биле верни. Психолозите кои своето истражување го објавиле во списание велат дека причината е тоа што мозокот станува „отпорен“ на …

Повеќе »

(ФОТО) БИЛА НА ДВЕ ОПЕРАЦИИ – Ѕвездата од серијата „Игра на тронови“ доживеала аневризма: „Дел од мозокот не ми функционира“

Емилија Кларк, актерката која се прослави со улогата во серијата „Game of Thrones“, изјавила дека дел од мозокот не и функционира поради аневризма. Значи, аневризмата е абнормално проширување на крвните садови. Кларк ја доживеала првата аневризма во 2011. година, а втората во 2013. година. Нејзиниот живот бил во опасност. За …

Повеќе »

Две намирници нè прават попаметни и не штитат од сериозни болести – треба да се консумираат секој ден

Според новите сознанија, кафето и чоколадото го прават нашиот мозок поздрав и поотпорен. Заедничката студија на Националниот институт за проучување на стареењето и Универзитетот Џон Хопкинс, објавена во списанието Neurochemical Research, покажала дека супстанцијата метилксантин се наоѓа во кафето, чајот и темното чоколадо (какао). „Тоа влијае на активноста на мрежата …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) По смртта на синот водителот открил: „Не сакавме да го носиме на хемотерапија!“

Популарниот американски ТВ водител, Ник Кенон, ја објавил смртта на неговиот петмесечен син Зен, кој починал од тумор на мозокот. Водителот открил дека не сакал да го подложи детето на хемотерапија бидејќи, како што истакна, не сакал да страда. „Бидејќи и самиот поминав низ хемотерапија, ја знам таа болка и …

Повеќе »

Пет причини зошто водата е толку добра за нашето тело

Нема да се изненадите ако ви кажеме дека водата е здрава за вашето тело. Има 0 калории и шеќер за разлика од другите пијалоци, а без редовна хидратација човечкото тело едноставно не е во состојба да функционира. Има многу придобивки од конзумирањето на вода, ова се некои од нив. Пиењето …

Повеќе »

(ФОТО) 32. годишен пејач за борбата со туморот:„Хемотерапиите ме соборија, лежам во кревет!“

Британскиот музичар, Том Паркер, кој се бори со тумор на мозокот, се огласи на Инстаграм и ја коментираше најновата хемотерапија. Тој се пожалил на немање апетит. „Премногу е тешко да се стави нешто во себе во моментов. Хемотерапијата апсолутно ве соборува. Дали има подобри начини за лекување на тумори?”, напиша. …

Повеќе »

Како вишокот маснотии влијае на органите? Мигрената се зголемува за 40. проценти!

Вишокот маснотии значително влијае на организмот. Естетиката не е единственото нешто што треба да ве загрижува кога станува збор за маснотиите во телото. Тие исто така можат да имаат негативен ефект врз органите како што се мозокот, јајниците, срцето … Како влијаат мастите врз телото? Маснотиите и главата Ризикот од …

Повеќе »

Берлин нема да ја користи АстраЗенека за жени помлади од 60. години

Берлин ја прекинува употребата на вакцините за коронавирус на АстраЗенека за жени на возраст под 60. години, изјави во вторникот здравствената сенаторка Дилек Калаичи. Таа посочила дека сака да почека на сет препораки од регулаторот по извештајот за несаканите ефекти на вакцината, пренесува Дојче веле. Претходно, државните болници во Берлин …

Повеќе »