НЕ Е ПОЖЕЛЕН – Пристигнувањето на Мел Гибсон на парадата на „Марди Грас“ било откажано поради закани и бурни реакции

Настапот на актерот Мел Гибсон на претстојната парада на „Марди Грас“ е откажан 16 часа откако објави дека ќе биде гостин на настанот.
Во изјавата објавена од една од најголемите парадни групи на фестивалот, The Krewe of Endymion, претседателот Ден Кели рекол дека групата добила значителни повратни информации за најавата на Гранд Маршал и дека некои од коментарите вклучуваат закани од голема загриженост.
Локалните еврејски водачи биле огорчени што Endymion се обиде да го слави Гибсон, со оглед на познатата историја на антисемитски и навредливи забелешки и испади. Лигата против клеветата, Еврејската федерација на Голем Њу Орлеанс и Рабинскиот совет на Големиот Њу Орлеанс објавија заедничка изјава во која велат дека се згрозени што Endymion го избралл Мел Гибсон за голем маршал на парадата во 2023 година.
„Во најдобар интерес на безбедноста на нашите учесници, специјалните гости и сите што не поздравуваат на улиците, Мел Гибсон нема да јава како голем маршал за нашата парада во 2023 година“, рекол Кели.
Улогата на Гибсон била претставена доцна во саботата.

Фото: Принтскрин/Instagram


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес роденден прославува нашиот познат оперски пејач Благој Нацоски

Благој Нацоски е роден на 18 мај 1979 година во Скопје. Тој е познат македонски …