Tag Archives: евреи

„АКО ВАШИТЕ ПРОБЛЕМИ МОЖЕ ДА СЕ РЕШАТ СО ПАРИ, ТОА НЕ Е ПРОБЛЕМ, ТОА Е ТРОШОК“: Евреите ги решаваа предизвиците на посебен начин!

Мудрите еврејски поговорки за животот ќе го олеснат речиси секој проблем со кој се соочуваме. Еврејскиот народ е познат по својата мудрост, која отсекогаш го разликувала од другите. Тие се способни да ги решат и најсложените проблеми со една реченица, додека после истата реченица многумина се прашуваат дали воопшто биле …

Повеќе »

НЕ Е ПОЖЕЛЕН – Пристигнувањето на Мел Гибсон на парадата на „Марди Грас“ било откажано поради закани и бурни реакции

Настапот на актерот Мел Гибсон на претстојната парада на „Марди Грас“ е откажан 16 часа откако објави дека ќе биде гостин на настанот. Во изјавата објавена од една од најголемите парадни групи на фестивалот, The Krewe of Endymion, претседателот Ден Кели рекол дека групата добила значителни повратни информации за најавата …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Без овие Евреи од Украина, светот денес не би бил ист

ИСТОРИЈАТА на украинските Евреи била тешка и честопати обележана со периоди на интензивен антисемитизам. По распадот на Руската империја, а подоцна и на Советскиот Сојуз, Евреите во Украина биле подложени на постојан прогон и надзор, што довело до тоа многумина да емигрираат во потрага по подобар живот. Многу од нив …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пред 83. години се случи Кристалната ноќ, знак на морничавите времиња што доаѓаа

Ноќта меѓу 9. и 10. ноември 1938. година, пред точно 83. години, започнаа масовните прогони на Евреите во Третиот Рајх, во кој тогаш покрај Германија беа вклучени Австрија и Судетска земја. Овој настан е познат како Кристална ноќ. Депортации на полски Евреи Нацистите веќе имаа донесено расни закони, а петнаесет …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КАТОЛИЧКАТА ЦРКВА САКА ДА ЈА ПРОГЛАСИ ЗА СВЕТИЦА – Храбра бабица од Аушвиц: Му пркосела на Менгеле и на свет донела 3.000 бебиња

Станислава Лешчинска е родена во 1896 година. Пред Втората светска војна, нејзиниот живот не се разликувал, на било кој начин, од животот на ниту една друга католичка девојка од Полска во тоа време – таа завршила основното и средното училиште пред Првата светска војна и во 1916. година се омажила …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Скандалозно видео кое го шокирало светот: Голи мажи и жени се бркале во гасна комора во концентрационен логор – „исмејување на жртвите од Холокаустот“

„Уметничката инсталација“ која што прикажува голи мажи и жени како си играат брканица во гасна комора во поранешен нацистички концентрационен логор, предизвикал шок и згрозување кај луѓето кои што го преживеале тој хорор. Сето тоа се случило во концентрациониот логор „Стутхоф“ во близина на полскиот град Гдањск и сниманото видео …

Повеќе »