Мажите повеќе страдаат по раскинувањето

Раскинувањата навистина можат да го скршат срцето на жената. Но, група научници неодамна сознале дека мажите повеќе страдаат од жените по прекинувањето. Мажите се и’ поемотивни кога станува збор за разговор за нивните болни чувства.
Сите овие интригантни заклучоци се дел од студија за односи спроведена од психолози. Тие исто така откриле како мажите се однесуваат во врска на раскинувањето и врска во односот со жени.

Мажите се со поголема веројатност да побараат помош преку Интернет кога се во прашање врските
За да ги соберат податоците, научниците ги прегледале објавите на преку 184.000 луѓе на Reddit, особено во заедницата со ознаката за врска. Нивните наоди откриле дека околу 55. отсто од испитаниците побарале помош за своите љубовни проблеми и дека тие се главно мажи, додека само 45. отсто се жени.
Резултатите откриле и дека болката предизвикана од раскинувањето била најчеста тема во објавите. На форумот биле дискутирани и други теми како што се времето, личните квалитети, прашањата за доверба и интимност.


Истражувачите веруваат дека анонимноста на платформата им помогнала на мажите слободно да ги изразат своите емоции.
Застарените стереотипи за машкоста или идејата дека „момчињата не плачат“ некако влијаеле на тоа како мажите се справуваат со своите чувства. Како што рекол еден корисник на Reddit на друг форум:
„Момците не треба да бидат тажни или вознемирени, затоа обично го задржуваме тоа за себе затоа што мораме. Никој од нашите пријатели не сака да слушне колку е тоа без врска и посакуваме некои работи да ги направиме поинаку“.
Истражувачкиот тим рекол дека „анонимната, достапна и широко достапна природа“ на Reddit им овозможила на мажите да откријат што се крие во нивните срца. Жените, пак, почесто бараат помош „лице в лице“ или одат на терапија.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Мила Србиноска гордо го вее македонското знаме на Европското првенство во хип хоп по освоениот бронзен медал

Вчера (23.06.2024) започна Европското првенство во хип хоп во Жнин, Полска – „HIP HOP BATTLE …