Имам 57. години и секој ден јадам семки од тиква: Еве што значи тоа за моето здравје!

Отсекогаш знаев дека здравјето на уста влегува, но во тоа се уверив кога почнав да јадам семки од тиква.
Тиква се смета за едно од најстарите растенија што луѓето почнале да го јадат. Што не е изненадувачки со оглед на тоа што има привлечна овошна боја на плодот. Од тиквата се прави брашно, се јаде нејзиното месо, семки, итн.
Семињата од тиква се највредниот производ на ова овошје. Тие се сметаат за извор на омега 3 масни киселини и витамин Е, кој е од суштинско значење за здравјето на кожата, косата и ноктите.


Семките од тиква содржат фитоестрогени кои се слични на женските хормони. Затоа, консумирањето на овие семки ја продолжува женската младост и го зајакнува нивното здравје. Се смета дека овој производ може да спречи ризик од карцином на дојка.
Тинејџерите користат семки од тиква за да ги излекуваат проблеми со акните, бидејќи семето од тиква е полно со цинк.
Бремените жени ги јадат за да го намалат гадењето.70 грама семки од тиква на ден ја содржат препорачаната доза на фосфор, која е неопходна за мозокот и коските. На пример, рибите содржат двојно пониско ниво на фосфор.
Семките од тиква е познато дека им помага на мажите да ги излечат проблемите со простатата. Голема количина цинк кај нив помага во спречување на неплодност, но го лечи и алкохолизмот.
Азијците јадат семки од тиква за да излечат депресија.


Конечно, ќе ви го откријам тајниот метод за зголемување на корисните состојки на семките од тиква. За да го направите ова, исплакнете го исчистеното семе со вода и ставете ги во чинија. Истурете вода повторно, но доволно за да ги покриете семето. Покријте ги семето со газа и оставете на темно место 2 дена. Променете ја водата на секои 12. часа во исто време. Наскоро семето ќе ‘ртат, а вие јадете ги заедно со никулците.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Вечерва во Кинотека на Македонија ќе се одржи проекција на документарниот филм „Време на бетон“

Во Кинотека на Македонија, вечерва со почеток во 20:15 часот, ќе биде прикажан македонскиот документарен …