ГО ФАТИЛА СОПРУГОТ СО ЉУБОВНИЦА ВО ​​СОПСТВЕНИОТ КРЕВЕТ: Наместо скандал, го направила она што никој не би!

Таксито ме остави пред зградата, веднаш пред автомобилот на мојот сопруг. Па како? Зарем тој не е на работа? И тука не се посомневав на ништо. Мислев дека заборавил нешто…
Ќе го прескокнам тој глуп вовед, која сум, што сум, колку години имам и каква коса, гради и задник имам. Јас сум разведена жена. Тоа е единственото нешто што е важно сега. До пред година и половина бев под заветот „Во добро и во зло“, најмногу во зло, но сепак не сум од оние што настрадале од сопруг насилник, пијаница и неработник.
Напротив, тој беше одличен сопруг, галантен, мирен, паметен, ситуиран – вистински џентлмен. Но здодевен. Да полудиш. Беше тој канцелариски тип на маж, секогаш во костум, ни згоден ни грд, никако не се истакнуваше. Да го видете во град, ќе го заборавевте за десет секунди. Отсекогаш ми бил шармантен, но тоа брзо помина, остана хибриден вид на љубов, доверба, поврзаност“, ја започнува својата приказна една загрепчанка за 24sata.hr.

„И’ се помирив со неговиот изглед, ред и уредност. Се’ мораше секогаш да биде на свое место, чисто, уредно и сложено. Јас бев таа која од чиста лудост понекогаш ја уништуваше кујната или дневната соба, доволно да избегам од тој негов опсесивно компулсивен свет.И тогаш кога покрај себе имаш таков маж, секако не ни помислуваш дека би можел да те изневери.Па како би?Барем јас така мислев.
Еден понеделник го испратив на работа, му ги спакував работите и се упатив кон аеродромот. Деловно патување во Стокхолм, тридневни предавања и конференции. Добив порака дека летот е одложен, а потоа дека е откажан поради технички причини. Ми најдоа алтернативни летови, но со поаѓање дури попладне. Ништо, морав да се вратам дома.Таксито ме остави пред зградата, веднаш пред автомобилот на мојот сопруг. Па како? Зарем тој не е на работа? И тука не се посомневав на ништо. Мислев дека заборавил нешто. И кога влегов во станот слушнав воздишки од спалната соба. Машко и женско. И тука конечно ми се запали светлото.

Не отидов таму веднаш. Стоев во ходникот како воајер и ги слушав мојот сопруг и друга жена. И толку страсно што не бев сигурна дали тоа е мојот сопруг. Во одразот во огледалото во ходникот дури успеав да ја видам позата. Таа беше потпрена на креветот, а тој беше позади.


Длабоко воздивнав, се обидов да се смирам, тивко отидов во кујната и си турив нешто жестоко. Ми требаа неколку минути да се приберам. Да размислам што сега. Испив уште една. Колку и да бев шокирана, а и бев, верувајте, почувствував нешто што никогаш претходно не ми се случило. Бев љубоморна. И напалена.
Неверојатно. Бев возбуден кога помислив дека мојот сопруг е со друга жена. И јас да го гледам тоа. Сонував за таа комбинација, многу пати, дури и да учествувам, но никогаш не помислив дека такво нешто ќе ме пречека во мојот дом.
И тогаш, како во транс, соблеков се и влегов во спалната соба. Го прекинав шокот и неверувањето со зборовите: „Драги, се е во ред. Не сум лута, само можеше и мене да ме вклучиш во оваа приказна. Знаеш дека тоа е мојата фантазија“.
Можеби не беа тие зборови, тие минути ми беа во магла, но контекстот беше тој. Сè уште беа во шок, стоеја во аголот од собата, но се смирија дури откако му пријдов на сопругот, го бакнав и – клекнав на колена. Му требаше време да се опорави од шокот, знаете на што мислам, а кога се опорави тогаш стана човекот што никогаш не го запознав.
А таа девојка, со руса коса, убаво тело, сè уште стоеше во аголот, ја држеше облеката во рака и не знаеше што да прави, па јас ја презедов иницијативата таму, и пријдов, и ја фрлив облеката на подот и почнав да ја бакнувам. Потоа се опушти и препушти. И во следните неколку часа се разменивме, во сите можни комбинации. Не мора да ви ги опишувам, веќе можете да замислите.


Крајот беше спектакуларен. Откако неколку пати отидовме до крај, јас станав цела мокра и отидов да се истуширам. Без збор се облеков, спакував уште некои работи за моето патување кое подоцна го продолжив за уште една недела поради двајца згодни Швеѓани и заминав.
Двајцата останаа на креветот во тишина. Не му се јавив повеќе. Ми се јавуваше безброј пати, праќаше СМС пораки, се обидуваше на Фејсбук, но од мене доби ѕид. Влегов во станот за да ги земам останатите работи додека тој беше на работа и го контактирав дури после два месеци со остатокот од доказите што во меѓувреме ги собрав против него и со документите за развод.
И не се разведов затоа што маж ми ме изневеруваше и со тоа ја изгуби мојата доверба и бла бла бла, ајде сега да го прескокнеме клишето алиби… се разведов затоа што сфатив дека тоа не е мажот со кој сум во брак. Водел двоен живот, дома беше љубезен господин, а во друг свет напален плејбој
Да, набрзо дознав за сите негови патувања, за дијаметрално спротивниот модел на однесување отколку дома, за финансирање други жени, лажни службени патувања и слично.
И тоа е тоа. Се разведовме, неговиот елегантен свет се сруши и сега живее во јавност како напален тинејџер, а јас си градам нов свет за себе. И’ живеам“, раскажала жената.

Фото: Илустрации

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

В НЕДЕЛА СИТЕ НА ВОДНО – ДАЛИ СТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА НАЈМАСОВНИОТ ПЛАНИНСКИ НАСТАН ВО РЕГИОНОТ „SPARKASSE LIFE ПРВ ДО ВРВ“?

В недела, на 19 мај годинава, по 12-ти пат ќе се одржи спортската манифестација „Sparkasse …