(ФОТО) Тажниот живот на гигантот од „Хари Потер“: Пет години е во инвалидска количка и живее во изнајмена штала

Шкотскиот актер Роби Колтрејн е најпознат по улогата на симпатичниот џин Рубеус Хагрид од филмовите за Хари Потер.
Глумејќи чувар на клучеви и имот во Хогвортс, тој заработи милиони и ги освои срцата на обожавателите ширум светот, но неговиот живот воопшто не е како оној на типичните филмски ѕвезди.
Колтрејн, кој сега има 71. година, живеел во истата изнајмена претворена штала во ридовите западно од индустриската област во Глазгов во последните две децении и плаќа месечна кирија од 1.000 фунти, според магазинот ОК, кој исто така ги објавил првите ексклузивни фотографии од домот на актерот.

This image has an empty alt attribute; its file name is div-od-hari-poter-1.png


За списанието проговорил и неговиот загрижен станодавач, Ендрју Едмонстон, аристократ кој е во роднинска врска со сопругата на принцот Чарлс, војвотката Камила. Тој го открил затскриениот и тажен живот што го живее неговиот омилен Хагрид откако се појавил во последниот филм за „Хари Потер“ пред 10 години.

Вели дека актерот целосно се повлекол од јавноста и речиси никогаш не излегува од дома и дека иако е негов газда, четири години не го видел во живо. Според приказните на пријателите и соседите, актерот пет години бил во инвалидска количка поради болен остеоартритис и станал затвореник на сопствениот дом.


This image has an empty alt attribute; its file name is div-od-hari-poter-2.jpg

Но, актерот се појавил во телевизиски специјал минатата година по повод 20-годишнината од првиот филм за „Хари Потер“ и шокираше многу фанови кои не знаеле дека е во инвалидска количка.
На социјалните мрежи, некои се сеќавале дека го сретнале во локална продавница каде што купил алкохол, опишувајќи го како застрашувачки и неуреден тип со мрсна коса.
Пред да го игра Хагрид, Колтрејн беше најпознат по неговата улога во британскиот ситком „Cracker“.
Што се однесува до приватниот живот, актерот беше во брак со Рон Гемел од 1999. до 2003. година, со која има син и ќерка, а минатата година во ретко интервју за весникот откри. дека е во врска последните 12. години, но ништо повеќе од тоа.


Извор: dnevnik.hr

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Проекција на еден од најдобрите хрватски документарни филмови на сите времиња „Скопје 63“ вечерва во Кинотека

Вечерва, во Кинотека на Македонија, со почеток во 20:00 часот, ќе биде прикажан еден од …