Tag Archives: артритис

(ФОТО) Еве за што се е корисно ако јадете мед и цимет секој ден!

Помогнува кај многу болести Можеби звучи неверојатно, но мешавината од мед и цимет навистина ги лекува скоро сите болести. Медот во комбинација со цимет станува смртоносно оружје за вирусите, високото ниво на холестерол, шеќер и други непријатели за нашето здравје. Еве за што се’ е добра оваа мешавина: Заболувања на …

Повеќе »

Научниците потврдиле: Антиканцерогеното овошје го забавува стареењето

Заедно со морковите и вишните се одличен извор на бета-каротин (провитамин на витамин А), што значи дека обезбедуваат природна заштита од сончевите зраци. Покрај тоа, овој провитамин делува како антиоксиданс, го зајакнува имунитетот, благотворно делува на кожата и очите и делува како антиканцерогено средство. Вишните можат да се наречат и …

Повеќе »

(ФОТО) ТЕШКИ ПОСЛЕДИЦИ – КИМ КАРДАШИЈАН НАСТРАДАЛА ПОРАДИ СТРОГАТА ДИЕТА: Болеста на кожата ја уништила! „Не можев да ги мрдам рацете!“ Еве што јадела!

Реалната ѕвезда Ким Кардашијан, која вообичаено се храни со растителна храна, за Allure изјавила дека конзумирала месо поради строгата диета со која сакала да изгуби дури 15. килограми за да „влезе“ во иконскиот фустан на Мерлин Монро. Меѓутоа, поради ова таа добила хронична воспалителна болест на кожата, со која Ким …

Повеќе »

Еден витамин може да помогне во спречување на артритис или намалување на потешките симптоми

Она што е сигурно е дека ниту една промена на животниот стил не може да гарантира дека нема да добиете артритис, но постојат некои навики кои би можеле да помогнат да се намали ризикот од потешки симптоми на болеста. Некои од овие навики се поврзани со исхраната, а новите студии …

Повеќе »

ЛЕКОВИТОСТ НА МОРИНГАТА – НЕВЕРОЈАТНИ ЕФЕКТИ НА ЗЕЛЕНИОТ ЗЛАТЕН ПРАВ: Ова чудесно растение го регулира крвниот притисок, ги штити срцето и црниот дроб!

Морингата моментално е една од најпопуларните намирници за луѓето кои уживаат во здрава исхрана. По чиа семињата, киноата и ашвагандата, на пазарот за храна се појави нова „суперхрана“ која воодушеви многу поборници за здрава исхрана, нутриционисти и фитнес гуруа. Тоа е моринга, дрво кое расте во подножјето на Хималаите и …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Овој моќен напиток од 2. состојки лекува и спречува стотици болести!

Овој напиток го зајакнува имунолошкиот систем и го чисти целото тело од штетни материи. Не е тешко да се подготви, а прави чуда за одржување на доброто здравје. Овој моќен напиток кој се користи како лек е одлично средство за исфрлање на вишокот сол, ја подобрува виталната способност на организмот, …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) СО ВИНО ПРОТИВ БОЛКА: Помага при артритис и главоболки

Велат дека една чаша црвено вино дневно е добра за превенција од кардиоваскуларни заболувања. Сепак, тоа е само еден од магичните ефекти на овој напиток на боговите. Покрај тоа што основната намена на виното е да се пие за време на ручекот, има и свое благотворно дејство. Виното може да …

Повеќе »

Диететичари: Овие навики во исхраната треба да ги избегнува секој со артритис

СИМПТОМИТЕ на артритис може да варираат од благо фрустрирачки до неподносливо болни. За жал, оваа состојба е доста честа појава. Само во САД, тоа влијае на околу 24. проценти од возрасната популација. Иако не постои лек за артритис, постојат неколку намирници за кои е откриено дека помагаат во ублажување на …

Повеќе »

Го намалува ризикот од седум болести – една чаша дневно е доволна

Новото истражување за штетното влијание на латентното воспаление врз имунолошкиот одговор на нашето тело покажале дека витаминот Ц во сокот од портокал може да игра заштитна и терапевтска улога кога станува збор за нашето здравје. Експертите сметаат дека не треба да пиете повеќе од 150 мл овошен сок дневно, туку …

Повеќе »