Tag Archives: артритис

Зошто секое утро треба да се зема една лажица МАСЛИНОВО МАСЛО? Позитивни ефекти за целиот организам!

Повеќето луѓе маслиново масло користат за готвење и салати, но всушност, ако го пиете, од него ќе добиете максимална корист. Познато е по своите позитивни ефекти врз срцето, но чудата што може да ги направи за вашето тело одат далеку од тоа. Ја трансформира кожата Маслиновото масло е неопходна состојка …

Повеќе »

Дали ве боли секоја коска? Оваа болка е НОРМАЛЕН процес на стареење, но може да се запре…

Откако ќе се оштетат, зглобовите не можат да закрепнат, но има спас. Ако се чувствувате како да ве боли секоја коска во вашето тело, тоа значи дека страдате од артроза или народски кажано, реума. Оваа болка е неизбежен придружник на стареењето, но може многу успешно да се ублажи со соодветни …

Повеќе »

10. причини да правите што повеќе јадења со куркума како превентива на канцер, помош на артритис, Алцхајмер, дијабетес…

Куркумата е зачин кој содржи куркумин – антиоксиданс кој носи многу придобивки за вашето тело. Постојат десет големи причини овој зачин да се најде во вашата кујна. Важно е да се напомене дека се потребни повеќе истражувања за здравствените ефекти на куркумата, бидејќи не е целосно јасно какви количини треба …

Повеќе »

Моќно семе за здравје: Намалува холестерол, штити од дијабетес и ублажува симптоми на менопауза…

Семките од тиква се вистински рудник на витамини и минерали Тиквата одлично влијае на нашето здравје, особено нејзините семиња, кои се вистинска витаминска бомба за целиот организам. Само една чаша семки има повеќе витамини и минерали од кој било друг зеленчук или овошје. 11,9 грама протеини 11,8 грама диетални влакна …

Повеќе »

(Рецепт) Кога би знаеле колку сокот од компири е лековит би го пиеле секој ден

Доста е блуткав и невкусен, но затоа е многу здрав, затоа се пие како дел од познатата медицинска диета на Бројс. Наједноставните решенија понекогаш се најдобри. Овој рецепт можете да го направите многу лесно, не чини скоро ништо, а може и многу да помогне. Можеби се прашувате зошто некој би …

Повеќе »

ЗДРАВИ И КОРИСНИ – Во ова се незаменливи: Три здравствени проблеми кои семките од тиква ги лекуваат како од шега!

Покрај тоа што се полни со хранливи материи, семките од тиква содржат и многу лековити материи. Светската здравствена организација препорачува консумирање семе од тиква како еден од одличните начини за снабдување на организмот со есенцијални хранливи состојки кои не можете да ги најдете во изобилство во друга храна. Од друга …

Повеќе »

ПРИРОДНО РЕШЕНИЕ – Ги подмладуваат зглобовите, ја лекуваат подвижноста: Овие етерични масла ги ублажуваат симптомите на артритис во рекорден рок!

Овие масла се помоќни од кој било лек Артритисот е состојба во која се оштетуваат зглобовите. Тие стануваат воспалени и болни, а проблемот може да биде толку сериозен што едно лице не може да извршува секојдневни активности. Есенцијалните масла можат да помогнат во овој проблем, а докажано е дека овие …

Повеќе »

(Рецепт) ИСКУСТВО НА ЕДНА БАБА: Домашен лек за болки во зглобовите, коските и грбот!

Направете го, никогаш не се знае! Ова е рецепт од баба ми, која имаше проблеми со зглобовите. Таа отсекогаш го користела овој едноставен, но ефикасен рецепт за болки во зглобовите. Решив да го споделам со вас, ако на некој му треба. Ако страдате од болка во зглобовите, имате чувство на …

Повеќе »

(Рецепт) ПОДОБРО ОД БИЛО КОЈ ЛЕК: Облоги од кора од лимон се спас за артритис!

Во лимонот се крие вистинска ризница на здравјето Ова овошје е богато со витамини и минерали, а особено е богато со витамин Ц. Делува како антиоксиданс, го зајакнува организмот, го спречува воспалението и го промовира ослободувањето на токсините. При третман на артритис, лимонот се покажал како исклучително добар, поточно кората …

Повеќе »