Tag Archives: роби колтрејн

Актерот Роби Колтрејн, од „Хари Потер“, почина на 72-годишна возраст

„Роби Колтрејн за жал почина денеска, 14 октомври“, потврди неговиот агент. Познатиот актер, кој го толкуваше Рубеус Хагрид во франшизата „Хари Потер“, починал денес, на 72-годишна возраст. Во соопштение за медиумите неговата агентка Белинда Рајт ја сподели тажната вест: „Мојот клиент и пријател Роби Колтрејн почина во петок на 14. …

Повеќе »

(ФОТО) Тажниот живот на гигантот од „Хари Потер“: Пет години е во инвалидска количка и живее во изнајмена штала

Шкотскиот актер Роби Колтрејн е најпознат по улогата на симпатичниот џин Рубеус Хагрид од филмовите за Хари Потер. Глумејќи чувар на клучеви и имот во Хогвортс, тој заработи милиони и ги освои срцата на обожавателите ширум светот, но неговиот живот воопшто не е како оној на типичните филмски ѕвезди. Колтрејн, …

Повеќе »