(ФОТО) Пол Макартни денеска полни 80 години, а се шпекулира дека до крајот на годината ќе стане лорд

ЛЕГЕНДАРНИОТ Пол Макартни денеска полни 80. години, а за само една недела ќе биде најстариот изведувач на фестивалот „Гластонбери“. Дури се шпекулира дека до крајот на годината ќе стане лорд.
Не е лошо за момче од работничко семејство од Ливерпул кое е на врвот на светските топ листи речиси 60. години. Помеѓу „Битлси“, работа со „Вингс“ и соло кариера, Макартни напиша и ко-напиша повеќе од 50 синглови кои беа меѓу првите 10.


За време на заклучувањето, Мака, како што со љубов го нарекуваат, го сними албумот McCartney III, кој стана негов прв соло албум на врвот на топ листите во Велика Британија од 1989. година.
Макартни и Битлси се вратија во центарот на вниманието на јавноста минатата година благодарение на осумчасовниот документарен филм на режисерот Питер Џексон, „Get Back“ за снимањето на нивниот албум од 1970. година „Let It Be“.
Заедно со низата настани по повод неговиот 80-ти роденден во Ливерпул, британските медиуми пишуваат дека тој би можел да стане лорд, 25 години откако станал витез.

View this post on Instagram

A post shared by Paul McCartney (@paulmccartney)


Немерливи заслуги за културата
Извор во март за The Sun изјавил дека „се разгледува идејата да му се понуди можност да влезе во Домот на лордовите“.
„Тој ѝ служеше на британската култура неверојатно, така што тоа би можело да биде соодветна чест и признание за сето она што го направи за својата земја“.
Во 2011. година, Макартни се ожени со третата сопруга, американската наследничка Ненси Шевел (62) и има осум внуци. Списокот на богаташите на The Sunday Times проценува дека парот заедно вреди 861. милион фунти.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МАКЕДОНЕЦОТ ВИКТОР НАСТЕСКИ ОСТАНА БЕЗ РАБОТА НА БРОДСКА КОМПАНИЈА ПОРАДИ ПАСОШОТ!

Штетите од хаосот со личните исправи на македонските државјани, предизвикани од предавството на марионетската влада …