Tag Archives: култура

(ВИДЕО) ЗА ПРИМЕР – Видео од една градинка во Јапонија го обиколи светот: Што можеме да научиме од нив?

Потоа во кадар влегува девојче кое глуми мајка со бебе и другар од групата и отстапува место По видео снимките од јапонските навивачи како се’ чистат по себе на стадионот во Катар, додека светот гледа, сега на социјалните мрежи кружи видео од градинка во оваа земја. Тоа покажува како децата …

Повеќе »

На кого би му го отстапиле местото во автобус? И што тоа говори за вас…

Замислете ја сцената. Се возите во автобус и во еден момент гледате како пред вас стојат трудница, дедо и дете. Се поставува прашањето – на кого би го отстапиле вашето место во автобус? Кој мислите дека има предност? pic.twitter.com/MMZrfxOujL — pensador (@sakriosamime) September 16, 2022 Ако сте избрале дете... Тоа …

Повеќе »

(ФОТО) Пол Макартни денеска полни 80 години, а се шпекулира дека до крајот на годината ќе стане лорд

ЛЕГЕНДАРНИОТ Пол Макартни денеска полни 80. години, а за само една недела ќе биде најстариот изведувач на фестивалот „Гластонбери“. Дури се шпекулира дека до крајот на годината ќе стане лорд. Не е лошо за момче од работничко семејство од Ливерпул кое е на врвот на светските топ листи речиси 60. …

Повеќе »

(ФОТО) Нејзина приказна: Збор кој ги натерал луѓето од Google да и се обратат на 86-годишна баба

Меј Ешворт од Велика Британија го привлече вниманието на мултимилионска компанија откако во пребарувањата на Google додала „ве молам“ мислејќи дека разговара со вистинската личност. Google потоа јавно и се заблагодарил на симпатичната баба, а нејзиниот специфичен начин на покажување учтивост го разнежнил целиот свет. Многумина веруваат дека Интернетот е …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) УБАВИЦА ОД ГАНА ОДБИЛА МИЛИЈАРДЕР И ОСТАНАЛА ВО СВОЕТО СЕЛО: Неверојатна приказна за самохрана мајка!

Хамамат Монти е убава Африканка од Гана која најчесто објавува фотографии од неа и нејзините две деца на кои се гледа традиционалниот живот во нејзиното родно село. Хамамат прави путер, фаќа риба, бере овошје, а во исто време изгледа беспрекорно во нејзините весели, шарени фустани, со беспрекорна кожа и совршена …

Повеќе »

(ФОТО) „КАКО ЗНАЕШЕ КАДЕ ЖИВЕАМ“: Девојка разговарала со маж во лифтот, а неколку дена подоцна СЛЕДЕЛ ШОК!

ЖЕНАТА открила колку се згрозила откако мажот што го запознала во лифтот решил да стави порака под сите врати во нејзиниот станбен блок за да ја покани на состанок. Леја Хајлперн од Лидс сега живее во Мајами, Флорида, и рекла дека останала „избезумена“ откако постар маж се обидел со бизарна …

Повеќе »

(ФОТО) Медицински отпад, картонски и пластичен смет расфрлан низ гробиштата во Бутел

Ова е моменталната состојбата на гробиштата во Бутел, во реонот на православните гробови во Алеа 2. Расфрлан медицински отпад помеѓу гробните парцели, искористени шприцеви, игли, стаклени шишенца, амбалажи од антибиотици, гази, памук, шишиња за инфузии… Од другата страна, купишта картонски и пластичен смет и остатоци од исушени гранки до висина …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ШОК НА ДОДЕЛУВАЊЕТО НА ЦЕЗАР – Намачкана со крв, а потоа гола: Глумицата имала моќна порака!

Церемонијата на доделување на француските награди „Цезар“ повторно се одржа во париска Олимпија, но, и овојпат не поминало без контроверзии.   View this post on Instagram   A post shared by Matthieu Coville (@giwanok) Актерката Корин Масиеро излегла на сцената во костум на магаре покриен со вештачка крв, а потоа …

Повеќе »

15. неверојатни факти за животот во Шведска кои сигурно не сте ги знаеле

Стандардниот работен ден завршува во 17. часот и после тоа канцелариите се целосно празни. Родителите на мали деца заминуваат порано за да ги земат од градинка и училиште, и тоа се подразбира и нема потреба тоа да му се потенцира на шефот … Шведска е земја на Волво, Икеа, Minecraft …

Повеќе »