Tag Archives: култура

БРАВО – Германија одвои 50. милијарди евра помош за уметниците и лицата кои работата во културата: И’ ги остави другите земји да се срамат!

„Уметниците не се само неопходни, туку и витални, особено сега“, вели министерот за култура во земјата. Германската федерална влада излегува со пакетот за помош за креативните и културни сектори во земјата. Зачудувачката поддршка од 50 милијарди евра се појави за помалку од две недели откако Германија првпат го даде ветувањето …

Повеќе »

(ФОТО) НЕ СЕ СИТЕ ИСТИ – НЕКОИ СИ ЧЕКААТ РЕД: Се огласил полицаецот од редот за билети за РК Вардар

„Ова е слика од првиот ден на пуштање на сезонските билети. Полицаецот сум јас, кој најнормално си дојде и си застана на ред и си чекаше да си купи билет без да ја злоупотребам мојата служба, АЈДЕ АЈДЕ ВАРДАРЕ…“ Билетите за натпреварот Вардар – Кил беа пуштени во продажба во …

Повеќе »

(ВИДЕО) СУРОВА ВИСТИНА – СНИМКА КОЈА ЌЕ ВЕ ШОКИРА: Вака се однесуваат луѓе, а вака мајмуни кога нешто бесплатно се дели!

Луѓето понекогаш толку умеат да задоцнат со културата и да бидат непримерени во своето однесување што дури и животните би се посрамеле. Оваа снимка од Турција тоа дефинитивно ни го потврдува – на вистински начин. Мајмуните со личен пример му одржале лекција на човечкиот род како треба да се однесуваме …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Во оваа земја сите жители се познаваат, децата никој не ги чува, не плаќаат греење, а немаат ни војска: Тие го гледаат доброто во секој човек!

Жителите на Исланд имаат сајт кој содржи податоци кои датираат уште од 18. век, за сите роднински врски во оваа земја. Ако се вљубите, прво проверете милиот да не ви е далечен роднина… Исланд е мала земја во која живеат само околу 360.000 жители. Сите жители меѓусебно се познаваат, така …

Повеќе »

(ФОТО) Селфи кое кренало прашина на интернет: „Конечно научив да се сакам“

Млада мајка направила селфи во кабината на продавница за облека и објавила текст кој многумина поттикнал на размислување… Блогерката Констанс Хол, со повеќе од 1. милион следбеници на Фејсбук,сакала да купи нов фустан и ги гледала големините 36-38. И пришла продавачка и и’ рекла дека поголеми броеви може да најде …

Повеќе »