(ФОТО) Кралицата Елизабета Втора секогаш носела ЈАКИ БОИ, а ова е ВИСТИНСКАТА ПРИЧИНА: Ваквата облека имала ЈАСНА ПОРАКА!

Британската кралица Елизабета Втора почина вчера на 97-годишна возраст, а нејзината смрт предизвика голема тага ширум светот.
Кралицата Елизабета беше монархот со најдолго владеење на Велика Британија, а една од нејзините многубројни необични навики покажува колку нејзиниот народ бил важен за неа.
Имено, секоја комбинација што ја носеше кралицата Елизабета беше во класичен стил и во јаки бои, а причината за тоа е многу добра. Имено, кога го прославила својот 90-ти роденден во 2016. година, облекла комплет во неонско зелена боја, а многу брзо следела лавина од коментари.


Тогаш било откриено дека поентата на впечатливите бои е да се направи кралицата да се истакне и да биде препознатлива во толпата, на тој начин секој од нејзините поданици ќе може да ја види без разлика колку е далеку од неа.
„Таа сака да се истакнува и да биде забележлива, за луѓето да можат да кажат: ‘Ја видов кралицата’“, рекла еднаш Софија, грофицата од Весекс.

View this post on Instagram

A post shared by The Royal Family (@theroyalfamily)При преземањето на власта Елизабета, која тогаш била многу млада, се заколнала дека ќе му служи на народот, а упатените велат дека таа улога ја сфатила многу сериозно и дека се придржувала до ден денес.
Носејќи лесно забележливо комплети, кралицата симболично му кажувала на секој субјект во својата земја дека е таму за него и дека тој може да ја види.


„Мора да ме видат за да ми веруваат“, рекла Елизабета Втора како девојче.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Мајска сесија – музичка временска машина по повод Europe Day 2024

Дали сте подготвени за мајска сесија? Но, овој пат не испитна, туку музичка и патувачка! …